Klæbo klar for Toppidrettsveka

av Ingeborg Scheve • 21.08.2022
Strekkskaden til Johannes Høsflot Klæbo er nå så mye bedre at 25-åringen legger opp til å delta i Toppidrettsveka til uka.

Strekkskaden til Johannes Høsflot Klæbo er nå så mye bedre at 25-åringen legger opp til å delta i Toppidrettsveka til uka.

Det var under en løpetur i juli at Klæbo først fikk problemer med hamstring. Da Klæbo først merket problemene, ble det tatt MR av hamstring. Bildene fra den undersøkelsen viste at det dreide seg om en større skade enn først antatt. I utgangspunktet kan skader av denne typen ta opp til tre måneder før de er helt leget. 

Klæbo valgte da å trappe kraftig ned på treningsbelastningen, og utsatte blant annet den planlagte mengdeuka han skulle kjørt i slutten av juli, trene alternativt, og stå over mesteparten av landslagssamlingen i Steinkjer sist uke – en av få landslagssamlinger han hadde lagt opp til å delta på denne sesongen. 

Les også:
Hamstringskaden truer Klæbo-klyvet

Klar for Toppidrettsveka
Klæbo var også forberedt på å stå over Toppidrettsveka, der han er tittelforsvarer til sammenlagtseieren i den tradisjonelle sommerskifestivalen som går over tre dager i Aure og Trøndelag. 

Nå ser det imidlertid ut til at skaden er blitt så mye bedre at 25-åringen likevel får deltatt på Toppidrettsveka, som starter til uka. 

Klæbo legger opp til å gå to av de fire konkurransene: Han skal etter planen gå det 54 kilometer lange klassiskrennet på Hitra torsdag kveld, som er første av fire konkurranser i Toppidrettsveka, samt 15 kilometer skøyting i Granåsen på lørdag.

– Jeg gleder meg veldig til å gå konkurranser igjen. Konkurransene er en viktig del av treningen på sommeren, og at det foregår i hjemlige trakter i Trøndelag er ekstra gøy, sier Klæbo til VG

Stjernespekket startfelt
I år venter Toppidrettsveka knallsterk internasjonal deltakelse, med blant annet Maja Dahlqvist, Frida Karlsson, Iivo Niskanen, hele det franske landslaget, flere løpere fra de tyske og amerikanske landslagene. 

Videre er en rekke norske profiler påmeldt: Petter Northug, landslagsløpere og eliteutøvere fra de private satsingslagene inkludert den nye storsatsingen Team Aker Dæhlie, Team Norconsult og de største langløpslagene. 

Slik gikk Toppidrettsveka 2021: 
Klæbo og Rise Johnsen stakk av med sammenlagtseieren i Toppidrettsveka  
Toppidrettsveka: Rise Johnsen slo til igjen
Klæbo knuste konkurrentene i Knyken

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.04.2026
  • Lisa Vittozzi (ITA), Mirco Romanin (ITA), coach Team Italy, (l-r) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
    1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    18.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    by Langrenn.com
    22.05.2026

FlerE artikler

  • På topp i VM i Falun – idag er tannlegen 40 år

    Han vet hvordan det er å lykkes på ski-VM i Falun. I 2015 var han den norske overraskelsen med både gull og sølv. I dag fyller han 40 år. Og er midt i en travel hverdag som tannlege med familie og barn.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.05.2026
  • Norsk langrenn får nytt privatlag med store profiler ryggen

    av Ingeborg Scheve
    22.05.2026
  • Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    av Langrenn.com
    22.05.2026
  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026