På topp i VM i Falun – idag er tannlegen 40 år
Han vet hvordan det er å lykkes på ski-VM i Falun. I 2015 var han den norske overraskelsen med både gull og sølv. I dag fyller han 40 år. Og er midt i en travel hverdag som tannlege med familie og barn.
Oslo-løperen Anders Gløersen fra Rustad IL stod i skyggen av Petter Northug jr, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby, Didrik Tønseth og flere i forhåndsnakket foran VM i Faalun 2015.
Men en seier på favorittdistansen 15 km fristil i Davos før jul og NM-gull på Røros gjorde at Gløersen var klart for akkurat 15 km fristil også i Falun.
Og på en dag da Northug ble nr.62 (4,44 min bak), Sjur Røthe nr.9, Chris Jespersen nr.8 og Finn-Hågen Krogh nr.5 var det Anders Gløersen som reddet norsk medalje.
Det kom litt i skyggen også her, for Johan Olsson – mannen som ble borte i månedsvis i sine forberedelser – frelste det svenske hjemmepublikummet med en klar seier. Han var 17,8 sekunder for franskmannen Maurice Manificat og 19,2 foran Gløersen.

Dermed tok Anders Gløersen – også det litt overraskende – en plass på det norske favorittlaget i stafetten.
Han var eneste ikke-trønder blant de fire, men nok en gang imponerte Oslo-gutten. Fikk klappet av Didrik Tønseth 14 sekunder bak Sverige, der Johan Olsson hadde kjørt hardt. Men Gløersen passerte Marucs Hellner og franske Robin Duvillard.
Dermed sendte han ut Petter Northug jr i teten. Og i velkjent stil inviterte han konkurrentene inn i leken for så å første kvitte seg med franskmannen Adrien Backscheider og ”som vanlig” spurte ifra den argeste konkurrenten Calle Halfvarsson.

Anders Gløersen ble også tatt ut til VM i Lahti 2017, men der fikk han bare gå femmila. Han rykket og hadde et forsprang på 20 sekunder som mest. Men det ble hentet inn, og han opplevde aldri samme suksess som i Falun to år tidligere.
Totalt ble det tre NM-gull. Foruten 15-kilometer på Røros i 2015 også lagsprinten i Selbu i 2008 og 10 km fristil på Gålå i 2017.
Han debuterte i verdenscupen i Drammen i 2007, og sprint var lenge hans melodi. Det ble 6 seiere i verdenscupen, gjennombruddet kom gjennom en lite ventet sprintseier i russiske Rybinsk den 16.desember 2007. Det var bare hans andre sprint i verdenscupen.

Når VM-vinneren i dag fyller 40 år så er det veldig langt fra det daglige livet til jevngamle Petter Northug jr, som fortsatt konkurrerer. Anders Gløersen kaster seg med i noen mosjonsløp når han en gang får tid, i fjor sommer traff vi han på Lørenskogløpet, der han ble nummer 3 på 10 km.
– Det er ikke ofte det blir tid til dette, fortalte han da.
Hverdagen består for det meste av jobb og familie. Som tannlege i Oslo er dagene travle, samtidig har han kone og barn hjemme. I dag heter han Anders Eide Gløersen etter at han giftet seg med den tidligere landslagskollegaen og også VM-medaljøren Mari Eide.
Gratulerer med 40 år, Anders! Håper de norske løperne i 2027 er like gode til å finne formen i Falun-VM som du var.










