Generalsekretæren i den russiske olympiske komité har rømt fra hjemlandet

av Ingeborg Scheve • 27.09.2022
Olympic Flag IOC
Generalsekretæren i den russiske olympiske komité Anastasia Davydova har forlatt Russland, sier hun ikke har til hensikt å returnere til hjemlandet.

Generalsekretæren i den russiske olympiske komité Anastasia Davydova har forlatt Russland, sier hun ikke har til hensikt å returnere til hjemlandet.

Generalsekretæren i den russiske olympiske komité Anastasia Davydova, som har fem OL-gull i synkronsvømming, har informert sine ansatte ved Moskvas senter for synkronsvømming at hun vil reise ut av Russland og ønsker å forlate landet permanent. 

Det var hovedtreneren for det russiske landslaget i synkronsvømming Tatiana Pokrovskaya som lekket dette til media. 

– I går mottok de ansatte ved vårt senter en e-post fra Anastasia Davydova, der hun kunngjorde at hun forlater Russland. Hun ga ingen begrunnelse for sin beslutning, hun sa bare at hun hadde reist og at hun ikke har til hensikt å komme tilbake, bekrefter Pokrovskaya overfor det russiske nyhetsbyrået TASS

I Europa er Davydova en relativt anonym person utenfor synkronsvømmingsmiljøet, men i Russland har den tidligere toppidrettsutøveren fått en høy rang. Foruten sine fem OL-gull, har Davydova 13 VM-gull og sju EM-gull i synkronsvømming. Davydova har også mottatt den prestisjetunge utmerkelsen for innsats for fedrelandet av fjerde grad, samt president Vladimir Putins utmerkelse for ære og vennskap. 

At generalsekretæren for den russiske olympiske komité nå forlater hjemlandet er et tegn på de tilstandene og den frykten for mobilisering som rår i Russland. 

Les også: 
Erik Lesser: – Russerne er livredde for å snakke

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    God tråkkteknikk starter på sykkelen. Denne økta bruker strukturerte frekvens-drag til å forbedre arbeidsøkonomien og utvikle jevn kraft.
    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026