Langrennsløpere markerte seg i Holmenkollstafetten

av Langrenn.com • 13.05.2023
Flere tusen lag med både eliteutøvere og mosjonister løp i dag gjennom Oslos gater. Blant de beste lagene var det flere meritterte langrennsløpere som blandet seg inn.

Flere tusen lag med både eliteutøvere og mosjonister løp i dag gjennom Oslos gater. Blant de beste lagene var det flere meritterte langrennsløpere som blandet seg inn.

I kvinner elite var det til slutt IK Tjalve som stakk av med seieren. Med Karoline Bjerkeli Grøvdal og Hedde Hynne på daget var det ingen tvil om at Oslo-laget var de største favorittene også før start.

Derimot imponerte Raumnes og Årnes IL stort og løp inn til en tredjeplass – et lag bestående av flere langrennsprofiler. Blant dem var blant annet juniorverdensmester, Maria Hartz Melling, Margrethe Bergane, Karoline Simpson-Larsen, Magni Smedås, Ingvild Flugstad Østberg, Hedda Østberg Amundsen, Tiril Udnes Weng, Johanne Hauge Harviken og Amalie Håkonsen Ous. Med på laget var også profilene Tiril Eckhoff og Marthe Kristoffersen.

Med drøye tre minutter opp til vinneren, viste skiløperne virkelig at de også er i form med løpesko på beina.

I kvinnenes klasse stilte også blant annet Kjelsås IL langrenn og LYN Ski elite med lag som markerte seg blant de raskeste lagene på den 18 425 meter lange løypa fordelt på 15 etapper.

Northug i front
I herrer elite var det til slutt Ullensaker/Kisa IL som tok seieren foran Idrettslaget Gular og det svenske laget Hälle IF.

Tradisjonen tro stilte også Mosvik IL med brødrene Northug i spissen på Holmenkollstafetten. I år løp laget bestående av flere langrennsløpere inn til en 14.plass. Blant dem var både Even og Petter Northug.

På en 18. plass løp LYN ski elite. Der var blant annet Simen Hegstad Krüger med, og viste at sommerformen til flere langrennsløpere også er god.

Mosvik IL sitt lag i Holmenkollstafetten består av en gjeng skiløpere som er habile med løpesko på beina. Lagbilde fra 2019 da lagt løp inn til en knallsterk 5.plass.

Fakta Holmenkollstafetten
Holmenkollstafetten ble for første gang arrangert i 1923 av IK Tjalve.

Deltakerrekorden er fra før pandemien i 2019. Da var det med 3278 fullførende lag, og 49170 deltakere.

Distansen er på 18 425 meter og fordeles på 15 etapper.

Komplette resultater Holmenkollstafetten 2023

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Bryter med topplag: – Fikk tilbud jeg ikke kan leve av

    Han vant Birken med over fire minutter. Likevel fikk han beskjed om å gå ned i lønn.
    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Vi sender alle de store orienteringsløpene også i år

    av Langrenn.com
    16.04.2026
  • KRONIKK: Tre rapporter – og et skiforbund som ikke vil endre seg

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skigrasrota
    16.04.2026
  • Marcialonga kåret til Årets Arrangement

    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Sjokkmelding: Ferdig som landslagstrener

    av Langrenn.com
    15.04.2026