Nå ble de tvunget til å samarbeide

av Kjell-Erik Kristiansen • 22.06.2024
De hadde en tøff fight om seieren i Mesternes mester denne sesongen. Men under lørdagen ble de tvunget til å samarbeide. For nå var de to finalistene på helt ukjent mark.

De hadde en tøff fight om seieren i Mesternes mester denne sesongen. Men under lørdagen ble de tvunget til å samarbeide. For nå var de to finalistene på helt ukjent mark.

Ole-Kristian Bryhn og Anders Aukland fikk nemlig prøve seg i NM i brannsport på Bragernes torg i Drammen. Og det var noe helt annet enn da verdenseliten suste rundt her i skisprinten for tre måneder siden.

Klæbo vant på samme arena i vinter, les mer her
De to MM-finalistene dannet et par i en innlagt showkonkurranse. Ingen av dem hadde trent på dette tidligere selv om Ole-Kristian er brannmann av yrke.

– Fy, det var hardt, sier Anders Aukland etter sin første omgang i tandem der paret fra Mesternes mester slo vinneren av Norges tøffeste Styrk Eriksen og hans nye kjæreste Rebecka Andersen som han traff i programmet.

Tøffinger fikk prøve seg i NM i brannsport, fr v: Styrk Eriksen og Rebecka Andersen fra Norges tøffeste og Anders Aukland og Ole-Kristian Bryhn fra Mesternes mester. Foto: brannsport.no

Brannsport er et hinderløp på en bane der man ruller en brannslange, løper opp et 13 meter høyt tårn med en slange på ryggen for så å dra opp en annen 20 kilo tung slange. Deretter skal man slå med slegge, spyle med brannslange før man skal frakte en 80 kilo tung dukke over hele banen.
Bryhn og Aukland fikk også prøve seg i lagkonkurransen der man kan være inntil 5 i hvert lag og gjør færre øvelser hver.

Kondisjonsfenomenet Aukland, 51, greide seg bra men syntes det var tungt i regnværet.

Samtidig forbereder han seg for neste sesong i Ski Classics med Team Ragde Charge som har slanket stallen betraktelig foran vinteren.

– Det har blitt dyrt og vi var nødt til å gjøre noe. Nå har vi beholdt de beste og satser på de. Det blir treningssamlinger i Norge for det meste, men vi skal til Mallorca i oktober, sier Anders, som avsluttet sin aktive karriere etter Summit 2 Senja 2023.

Les mer: Aukland kutter seks av ni løpere i Team Ragde Charge

I NM i brannsport deltok flere andre kjendiser også. Olaf Tufte er gammel brannmann og en fast deltaker her. Verdensmester i sporten May Tømmervold dominerte som ventet mens andremannen i Norges tøffestes Torstein Hannås fra Evje igjen vant den individuelle konkurransen for herrene.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Avslører OL-samtaler med Johaug

    Åpner både OL- og VM-døra på vidt gap for Therese Johaug, avslører samtaler.
    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Svensk langrennsprofil rekrutterte seg selv til Team Edux

    av Leandro Lutz
    22.10.2026
  • Norsk landslagstrener: – En grusom situasjon

    av Ingeborg Scheve
    21.10.2026
  • Åpner for visumnekt for russiske løpere

    av Langrenn.com
    21.10.2026
  • Nå åpner langrennsløypene: Her er det tidligsnø-garanti i 2026

    av Mattias Modéen og Ingeborg Scheve
    21.10.2026