Magni Smedås går over til langløp

av Ingeborg Scheve • 03.05.2022
Magni Smedås blir kaptein i det svenske langløpslaget Team Eksjöhus, går for den gule sammenlagttrøya fra start.

Magni Smedås blir kaptein i det svenske langløpslaget Team Eksjöhus, går for den gule sammenlagttrøya fra start.

Magni Smedås debuterte i Ski Classics i januar, nå blir hun langløper på fulltid fra kommende sesong. 

26-åringen fra Dalsbygda legger bort satsingen på tradisjonelt langrenn og går «all in» for å ta den gule sammenlagttrøya i Ski Classics allerede til vinteren. 

Fra sesongen 2021/22 står Smedås med en rekke sterke resultater i FIS-renn. Hun tok medaljer i årets NM både første og andre del, var på pallen flere ganger i Skandinavisk Cup og gjorde seg heller ikke bort i verdenscupen i vinter, men nå er det altså langløp som gjelder. 

Stortrives i Team Eksjöhus
Det er flere faktorer som gjør at Smedås nå bytter beite, men lagmiljøet og trivsel er viktige elementer

– Jeg har virkelig funnet tonen med laget. Miljøet rundt løpene, stemningen i gruppa og organisasjonen rundt, alt stemte for meg. Så på slutten av sesongen bestemte jeg meg for å ta steget og satse på Ski Classics sammen med Team Eksjöhus, sier Smedås. 

Enormt potensial
Det er liten tvil om at Smedås har egenskapene som kreves for å lykkes i langløp. Til tross for at hun aldri har trent spesifikt for langløp, tok hun en pallplass og fire topp-5-plasseringer i Ski Classics i vinter. 

– Jeg hadde ingen forventninger, men jeg innså raskt at langløp passer meg utrolig bra. Med riktig trening og forutsetninger ser jeg fram til å utvikle mitt potensial til det fulle, sier Smedås. 

Nå blir hun kaptein i laget på damesiden og går inn for å vinne Ski Classics sammenlagt allerede neste vinter. 

– Jeg har bra kapasitet, hurtighet og utholdenhet i bånn. Med mer spesifikk trening håper jeg å kunne gi Ida (Dahl) og Astrid (Øyre Slind) en kamp om den gule trøya neste sesong, sier Smedås. 

Les også: Langløpskometen Magni Smedås

Teamsjefen i det svenske langløpslaget er storfornøyd med å ha sikret seg den sterke og offensive 26-åringen. 

– I Magni får vi en fantastisk person og en fantastisk skiløper med et utrolig stort potensial for langløp. Konkurransen i toppen i Ski Classics er steinhard, men sammen skal vi gjøre alt for å gi Magni de beste forutsetningene for å nå våre ambisiøse mål, sier sportssjef i Team Eksjöhus Espen Trædal. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 - Privat
    1

    Sensasjonseier i Birken: La opp i april – vinner med en time

    by Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Rivalene bare rister på hodet: – Aner ikke hvordan man skal slå han

    by Ingeborg Scheve
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider torsdag

    Torsdag starter årets rulleski-VM. Her er alt av program, startlister, resultater og detaljer for første dag av mesterskapet i Latvia.
    av Langrenn.com
    03.09.2026
  • FIS bekrefter: – Får ny sjanse

    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026
  • Skistjernene rystes av kommentarene i sosiale medier

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.09.2026
  • Gikk av etter massiv misnøye – headhuntet rett inn i ny toppjobb

    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026
  • Verdens beste utfordrer om NM-gullene i Enebakk

    av Kjell-Erik Kristiansen
    02.09.2026