Russland har designet eget poengsystem for uttak til OL-laget
Med bare åtte plasser i hvert kjønn til OL som skal dekke seks øvelser, fra sprint til 50 kilometer, kan man nesten garantere en heftig debatt rundt plassene i den norske troppen. Noe av de samme utfordringene har russerne, spesielt på herresiden. For å ta ut laget har de derfor utviklet et poengsystem som skal avgjøre hvem som…
Med bare åtte plasser i hvert kjønn til OL som skal dekke seks øvelser, fra sprint til 50 kilometer, kan man nesten garantere en heftig debatt rundt plassene i den norske troppen.
Noe av de samme utfordringene har russerne, spesielt på herresiden. For å ta ut laget har de derfor utviklet et poengsystem som skal avgjøre hvem som får plassene i OL-troppen. Alexander Bolshunov er den eneste løperen som allerede er uttatt.
Det russiske nettstedet Championat.com presenterer denne listen med uttaksrenn og kriterier for å kvalifisere seg til OL:
Uttaksrenn i sprint: Lillehammer 3. desember, Davos 11. desember, Lenzerheide 28. desember:
En løper som har en topp 3 og i tillegg har en finaleplass i et av de andre rennene er kvalifisert til OL.
Ellers vil utøverne bli gitt poeng etter følgende skala:
4. plass: 15 poeng
5. plass: 12 poeng
6. plass: 10 poeng
7. plass: 9 poeng
8. plass: 8 poeng
9. plass: 7 poeng
10. plass: 6 poeng
11. plass: 5 poeng
12. plass: 4 poeng
13. plass: 3 poeng
14. plass: 2 poeng
15. plass: 1 poeng
Løperen med flest poeng får en sprintplass til OL. Ved poenglikhet er det prestasjoner i klassiske sprintrenn som har fordelen.
Klassisk:
Uttaksrenn: Ruka 27. desember, Lenzerheide 29. desember.
En utøver med pallplass er kvalifisert. Ellers får løperne poeng etter tabellen.
Skiatlon:
Uttaksrenn: Skiatlon på LIllehammer 4. desember. Dette rennnet er endret til 10/15 km fri teknikk. Så det vil altså ikke bli arrangert noen skiatlonkonkurranser før OL-uttaket. Hvordan russerne har tenkt å løse det problemet, vites ikke.
Fri teknikk:
Uttaksrenn: Davos 12. desember (og evt det endrede rennet på Lillehammer 4. desember) En utøver med pallplass er kvalifisert. Utover dette får løperen poeng etter tabellen over.
6 kvinner og 6 menn vil bli tatt ut etter disse kriteriene, 2 løpere av hvert kjønn vil velges ut av trenerrådet.
Så vil tiden vise om dette er et sytem som fungerer i praksis. Og det er mange gode skiløpere i Russland som ikke en gang får gå verdenscup, men som helt sikkert kunne ha kjempet om medaljer i OL på en god dag.










