Vraket til verdenscupen: Nå blir han en av Auklands menn

av Ingeborg Scheve • 01.02.2025
Mikael Gunnulfsen 10K CL WC Falun 2023
Han knuste landslagsløperne i NM, men får likevel ikke gå verdenscup. Nå er han tatt inn i Ski Classics-laget til Aukland-brødrene.

Han knuste landslagsløperne i NM, men får likevel ikke gå verdenscup. Nå er han tatt inn i Ski Classics-laget til Aukland-brødrene.

Etter NM-sølv på 10 kilometer klassisk, 12. plass på skiathlon i NM, og flere sterke resultater i ulike uttaksrenn, blir 31-åringen fra privatlaget Team Swix nok en gang forbigått av landslagsledelsen. 

Både Mikael Gunnulfsen og teamkollegaen som tok NM-gull er over halvminuttet foran samtlige landslagsløpere på 10-kilometeren og har vært på pallen i Skandinavisk Cup. Likevel blir ingen av dem tatt ut til de påfølgende verdenscuprundene. 

Se også:
Raser mot landslagsledelsen: – Til å grine av

Nå er 31-åringen klar for Ski Classics, der han skal gå for langløpslaget til brødrene Anders og Jørgen Aukland allerede kommende helg. Det bekrefter teamsjef i Team Ragde Charge Magnar Dalen overfor Langrenn.com. 

– Kontakten med Mikael Gunnulfsen er en vi har hatt gjennom lang tid, men som eliteløper har du jo drømmer og han satset på både VM i Trondheim og verdenscup. Men nå ble det en luke, så da får han prøve seg, sier Dalen. 

Han forteller at planen foreløpig er at Gunnulfsen skal gå to rennhelger for Team Ragde Charge, men også kommer til å gå tradisjonelt allround langrenn. 

– Han skal også gå langrenn videre, så det er ikke sånn at han konverterer til langløp og bare går det resten av sesongen. Men vi prøver i Jizerska neste helg, og Orsa i første omgang, så evaluerer vi etter det. Vi pleier å la nye løpere gå en kvalifiseringsrunde hos oss før vi bestemmer oss, sier Dalen.  

Se også: Aukland gir langløpstalentet kniven på strupen

Gunnulfsen er imidlertid ikke noe helt ubeskrevet blad i langløpssammenheng. Sist han gikk Ski Classics var i 2023. Da ble han nummer fem nettopp i Jizerska, og nummer 15 i Marcialonga. Før det står han med tre pallplasser: Seier i Reistadløpet i 2019, samt tredjeplass i La Diagonela og Reistadløpet i 2022. Samme år ble han også nummer 12 i Vasaloppet.

– Han har ikke gått noen løp for oss før, men vi føler ikke at dette er noen stor gambling. Han er en kapasitetsløper med stor motor, sier Dalen.. 

Saken fortsetter under

Mikael Gunnulfsen gikk inn til 12. plass i Vasaloppet 2022. Foto: Nordic Focus

Blir hjelperytter
Trener- og teamsjefveteranen er klar på at Gunnulfsen i første omgang er tiltenkt en rolle som hjelperytter for lagets etablerte kapteiner, i likhet med Mathias Aas Rolid som kom inn i laget i år etter prøvetid gjennom oppkjøringen og de første Ski Classics-rennene før jul. 

– Det normale er at hos oss begynner man som hjelperytter, men så kan det jo hende at man har den store dagen, og de man går for ikke har det. Men vi er opptatt av å ha folk som følger ordre, sier Dalen, og forklarer: 

– Det er å gi fra seg staver til kapteinen hvis de bryter sine, gå inn brudd hvis andre går i brudd, slike oppgaver. 

Hvem det skal gås for i Jizerska blir avgjort like før start, men lagets kapteiner er Johan Hoel, Kasper Stadaas og Andreas Nygaard, trioen som tok hele sammenlagtpallen i Ski Classics i fjor. 

Se også: – Det er strikt og blodseriøst, og de trener overraskende hardt

Flere vrakede til Ski Classics
Gunnulfsen er ikke den eneste VM- og verdenscupvrakede som er skuffet over uttakene til de seneste verdenscupene. Han er heller ikke den eneste som nå velger å gå Ski Classics og langløp. 

Dagen etter at VM-uttaket ble presentert og vrakingen var et endelig faktum for Emil Iversen, meldte 33-åringen seg på Marcialonga. Han reiste da til Italia tvert for å gå det prestisjetunge sju mil lange Ski Classics-rennet, bare fire dager etter vrakingen. Iversen gikk for øvrig inn til en solid 39. plass i sin Ski Classics-debut.

PS: Mye tyder dessuten på at Mikael Gunnulfsen får det travelt på hjemmebane framover. Til våren blir han og kona blir nemlig foreldre for første gang. 

Les mer: Tok sølv i NM, men gullet kommer til våren

NM Gåsbu 2025, del 1 - 10 km klassisk
Mikael Gunnulfsen og Henrik Dønnestad tok sølv og gull på 10km klassisks under NM på Gåsbu 2025. Foto: Sander Buraas Jonassen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    Underskuddet fra Ski-VM i Trondheim er langt større enn først meldt: Nå viser tallene et samlet minus på 44 millioner kroner.
    av Langrenn.com
    27.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski fraktet med ambulansefly til Norge

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Disse skal trene Hedegart

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Topptrener advarer: – Kondisen lyver om våren

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026