Vraket til verdenscupen: Nå blir han en av Auklands menn

av Ingeborg Scheve • 01.02.2025
Mikael Gunnulfsen 10K CL WC Falun 2023
Han knuste landslagsløperne i NM, men får likevel ikke gå verdenscup. Nå er han tatt inn i Ski Classics-laget til Aukland-brødrene.

Han knuste landslagsløperne i NM, men får likevel ikke gå verdenscup. Nå er han tatt inn i Ski Classics-laget til Aukland-brødrene.

Etter NM-sølv på 10 kilometer klassisk, 12. plass på skiathlon i NM, og flere sterke resultater i ulike uttaksrenn, blir 31-åringen fra privatlaget Team Swix nok en gang forbigått av landslagsledelsen. 

Både Mikael Gunnulfsen og teamkollegaen som tok NM-gull er over halvminuttet foran samtlige landslagsløpere på 10-kilometeren og har vært på pallen i Skandinavisk Cup. Likevel blir ingen av dem tatt ut til de påfølgende verdenscuprundene. 

Se også:
Raser mot landslagsledelsen: – Til å grine av

Nå er 31-åringen klar for Ski Classics, der han skal gå for langløpslaget til brødrene Anders og Jørgen Aukland allerede kommende helg. Det bekrefter teamsjef i Team Ragde Charge Magnar Dalen overfor Langrenn.com. 

– Kontakten med Mikael Gunnulfsen er en vi har hatt gjennom lang tid, men som eliteløper har du jo drømmer og han satset på både VM i Trondheim og verdenscup. Men nå ble det en luke, så da får han prøve seg, sier Dalen. 

Han forteller at planen foreløpig er at Gunnulfsen skal gå to rennhelger for Team Ragde Charge, men også kommer til å gå tradisjonelt allround langrenn. 

– Han skal også gå langrenn videre, så det er ikke sånn at han konverterer til langløp og bare går det resten av sesongen. Men vi prøver i Jizerska neste helg, og Orsa i første omgang, så evaluerer vi etter det. Vi pleier å la nye løpere gå en kvalifiseringsrunde hos oss før vi bestemmer oss, sier Dalen.  

Se også: Aukland gir langløpstalentet kniven på strupen

Gunnulfsen er imidlertid ikke noe helt ubeskrevet blad i langløpssammenheng. Sist han gikk Ski Classics var i 2023. Da ble han nummer fem nettopp i Jizerska, og nummer 15 i Marcialonga. Før det står han med tre pallplasser: Seier i Reistadløpet i 2019, samt tredjeplass i La Diagonela og Reistadløpet i 2022. Samme år ble han også nummer 12 i Vasaloppet.

– Han har ikke gått noen løp for oss før, men vi føler ikke at dette er noen stor gambling. Han er en kapasitetsløper med stor motor, sier Dalen.. 

Saken fortsetter under

Mikael Gunnulfsen gikk inn til 12. plass i Vasaloppet 2022. Foto: Nordic Focus

Blir hjelperytter
Trener- og teamsjefveteranen er klar på at Gunnulfsen i første omgang er tiltenkt en rolle som hjelperytter for lagets etablerte kapteiner, i likhet med Mathias Aas Rolid som kom inn i laget i år etter prøvetid gjennom oppkjøringen og de første Ski Classics-rennene før jul. 

– Det normale er at hos oss begynner man som hjelperytter, men så kan det jo hende at man har den store dagen, og de man går for ikke har det. Men vi er opptatt av å ha folk som følger ordre, sier Dalen, og forklarer: 

– Det er å gi fra seg staver til kapteinen hvis de bryter sine, gå inn brudd hvis andre går i brudd, slike oppgaver. 

Hvem det skal gås for i Jizerska blir avgjort like før start, men lagets kapteiner er Johan Hoel, Kasper Stadaas og Andreas Nygaard, trioen som tok hele sammenlagtpallen i Ski Classics i fjor. 

Se også: – Det er strikt og blodseriøst, og de trener overraskende hardt

Flere vrakede til Ski Classics
Gunnulfsen er ikke den eneste VM- og verdenscupvrakede som er skuffet over uttakene til de seneste verdenscupene. Han er heller ikke den eneste som nå velger å gå Ski Classics og langløp. 

Dagen etter at VM-uttaket ble presentert og vrakingen var et endelig faktum for Emil Iversen, meldte 33-åringen seg på Marcialonga. Han reiste da til Italia tvert for å gå det prestisjetunge sju mil lange Ski Classics-rennet, bare fire dager etter vrakingen. Iversen gikk for øvrig inn til en solid 39. plass i sin Ski Classics-debut.

PS: Mye tyder dessuten på at Mikael Gunnulfsen får det travelt på hjemmebane framover. Til våren blir han og kona blir nemlig foreldre for første gang. 

Les mer: Tok sølv i NM, men gullet kommer til våren

NM Gåsbu 2025, del 1 - 10 km klassisk
Mikael Gunnulfsen og Henrik Dønnestad tok sølv og gull på 10km klassisks under NM på Gåsbu 2025. Foto: Sander Buraas Jonassen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Hevet seg 240 prosent på ett år

    Gikk fra oppstart til OL og mesterskapsmedaljer på rekordtid. Nå peker treneren på grepene som har gitt resultater.
    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Klæbo: – Mitt neste store mål

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Derfor vil de avsette FIS-president Johan Eliasch

    av langrenn.com
    10.06.2026
  • Enda en stjerne bryter med landslaget

    av Ingeborg Scheve
    10.06.2026
  • Brudd i ryggen for norsk VM-løper – sesongen er over

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.06.2026