Snakkisen fra NM-femmila satt ut av mystisk betennelse

av Ingeborg Scheve • 03.04.2025
Petter Myhr of Norway competes in the men’s 10 km classic technique interval start during the Norwegian National Ski Championships on January 18, 2021 in Trondheim.
I fjor var han på pallen i NM-femmila, fem sekunder bak Klæbo, og hårfint utenfor i prestisjetunge langløp. I vinter er det knapt noen som har sett han. Åpner opp om den blytunge vinteren.

I fjor var han på pallen i NM-femmila, fem sekunder bak Klæbo, og hårfint utenfor i prestisjetunge langløp. I vinter er det knapt noen som har sett han. Åpner opp om den blytunge vinteren.

Han ble den store snakkisen under NM-femmila i fjor, da han ble nummer tre og bare fem sekunder bak Johannes Høsflot Klæbo, tilsynelatende en uslepen diamant som plutselig blomstret etter flere år med systematisk trening: Petter Myhr ble omtalt som en av de neste norske stjernene, og spådd en lysende karriere. 

I fjor høst leverte 25-åringen fra Team Bygdø karrierens sterkeste testresultater og O2-verdier som matcher verdens beste. Myhr investerte i høydetelt til leiligheten og la en plan for veien til VM. 

Men dit kom han ikke. Myhr har ikke gått et eneste skirenn i vinter. 

Nå åpner han opp om opp om en vinter som ble alt annet enn etter planen. For like etter de oppløftende testresultatene, snudde alt. 

– I slutten av september satte jeg pers på VO2max, og endelig følte jeg meg like sterk som på senvinteren sesongen før. Men bare en uke senere fikk jeg en merkelig følelse i kroppen, som om alt var tappende. Ikke bare trening, men også helt normale gjøremål ble plutselig en utfordring, forteller Myhr på sin Instagram-konto.

Fikk betennelse i skjoldbruskkjertelen 

Etter legebesøk fikk han en nedslående beskjed. 

– Vi oppdaget at det skyldtes en betennelse i skjoldbruskkjertelen – en autoimmun sykdom som ikke er knyttet til trening, sier han. 

Men tilstanden skulle vise seg å ikke være så lett å snu. 

– Selv etter to runder med behandling, måtte vi innse at fremgangen ikke var tilstrekkelig for at jeg kunne gjenoppta treningen.

Måtte finne seg en jobb

Da skidrømmen og vinterens planer gikk rett vest, var Myhr nødt til å finne seg en annen jobb. 

Som en konsekvens av dette startet jeg holmenkollenskikurs.no med gode venner etter nyttår. Målet var å snu situasjonen, om ikke til noe positivt, så i hvert fall gjøre det beste ut av den, forklarer Myhr.

Skal kjempe seg tilbake 

– I dag, et halvt år senere, forbereder jeg meg på en ny satsning i takt med at jeg blir helt frisk. Det er brutalt å være dårligere trent enn jeg har vært på 15 år, men det er spennende å oppdage milepæler på nytt, skriver Petter Myhr. 

– Oppi all den sportslige usikkerheten er det bare én ting som er sikkert: Jeg skal tilbake bedre enn noensinne, uavhengig av hvilken vinter det måtte bli.

Teamsjefen i satsingslaget Team Bygdø er overbevist om at han lykkes. 

– Han kommer tilbake. Vi vet ikke hvor lang tid det tar, men vi står bak han, sier Julius Solheim til Langrenn.com. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-profilen vraket, legger opp tvert

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • – Helt nødvendig for å lykkes

    Landslagsveteranen har tatt et valg hun mener er avgjørende inn mot VM-sesongen.
    av Ingeborg Scheve
    01.06.2026
  • Vraket fra landslaget – her fortsetter karrieren

    av Langrenn.com
    01.06.2026
  • OL-stjerna fortsetter – fire unge talenter og ny trener inn på Team Oslofjord

    av Ingeborg Scheve
    01.06.2026
  • Norges seiersrekke bare fortsetter – vant stafetten igjen

    av langrenn.com
    01.06.2026
  • Langrennsstjerne med seier i ny idrett

    av Langrenn.com
    31.05.2026