Sterke formbeskjed fra to store, svenske OL-håp
To av svenskenes OL-håp leverte sterke formbeskjed i Gällivare ved å vinne sikkert på 10 km klassisk både i dame- og herreklassen. Mest suveren var løperen som egentlig har sin styrke på sprint.
Edvin Anger (bildet) ga aldri konkurrentene en liten sjanse. Han ledet løpet fra start til mål. Sprintspesialisten, som ble nummer 2 i fredagens sprint, så ikke ut til å være påvirket i det hele tatt av 16-17 minusgrader på Hellnerstadion i Gällivare.
På slutten øket Anger kraftig, og i mål skilte det nesten 40 sekunder til toeren Leo Johansson. Han kjemper om en plass i verdenscupen. Nå slo Johansson vasaloppsvinneren Alvar Myhlback med halvannet sekund.

Dermed fikk Lager 157-stjernen en pallplass etter den bedrøvlige disken på fredag. Myhlback fikk gult kort, men han hadde allerede et fra Alliansloppet på rulleski. Der gikk han uten briller, noe som er påbudt når man konkurrerer på rulleski.
Mange mener at denne regelen må bort. Man skal ikke ta med seg gule kort fra rulleski inn i vintersesongen, mente de fleste i Gällivare.
Noen av de etablerte toppløperne har åpenbart en bit igjen til toppformen. Calle Halfvarsson sluttet på 14.plass, William Poromaa nr.19 og Jens Burman nr.22. Alle løpere som Sverige normalt støtter seg til i mesterskap og verdenscup.

Ebba fikk sitt kvitto
Blant damene startet verdensmester Ebba Andersson helt sist, og hun fikk akkurat det kvitto hun ville ha foran neste ukes verdenscup i Ruka.
Under første halvdel av løpet ble hun presset av en pigg Moa Ilar. Men på sluttrunden dro Ebba ifra sekund for sekund. I mål skilte det 13,5 sekunder. En av årsakene var at Ilars øyne frøs igjen, og hun hadde problemer med å se på slutten.
Disse to var overlegne, men imponerende også av sprinteren Nadine Fähndrich som tok sin andre pallplass på to dager. Sveitseren var dog nesten minuttet bak Ebba Andersson.
Flere av Ski Classics-proflene hevdet seg også godt. Louise Lindström var best på en 8.plass, mens Karolina Hedenström (nr.11), Sofie Elebro Lind (nr.14) og Jenny Larsson (nr.17) alle så ut til å være klare for Ski Classics-premieren i Bad Gastein 13.desember.
Resultatene finne du her.










