Tar grep etter Sivert Bakkens dødsfall

av Langrenn.com • 08.06.2026
Sivert Guttorm Bakken (NOR) - IBU Cup Biathlon, short individual men, Otepaeae (EST).
Det er snart et halvt år siden skiskytteren Sivert Guttorm Bakken ble funnet død under et høydeopphold i Italia. Nå tar Olympiatoppen grep.

Det er snart et halvt år siden skiskytteren Sivert Guttorm Bakken ble funnet død under et høydeopphold i Italia. Nå tar Olympiatoppen grep.

Bruk av simulert høyde har vært frarådet av Olympiatoppen siden i desember i fjor. Anbefalingen kom i kjølvannet av at skiskytteren Sivert Guttorm Bakken ble funnet død på sitt hotellrom i Lavaze i Italia på lille julaften. Han ble funnet med en såkalt høydemaske på seg.

Høydemasker benyttes for å simulere at en utøver befinner seg høyere over havet enn det som er realiteten. Det er ikke klart om maskebruken hadde noe med dødsfallet til Bakken å gjøre.

Nå skal Olympiatoppen i løpet av høsten tydeliggjøre ulike forhold rundt retningslinjene for bruk av simulert høyde. Inntil den nye protokollen er på plass, frarådes bruken.

Det opplyste idrettspresident Zaineb Al-Samarai da hun tirsdag møtte pressen.

Se også: Høydemasker – Hva gjør de egentlig med kroppen?

Kommer med tydelige retningslinjer 

I etterkant av dødsfallet til Bakken, kom Olympiatoppen med beskjed om at de frarådet bruk av simulert høyde.

«I påvente av fakta i saken knyttet til det tragiske dødsfallet til Sivert Bakken har Olympiatoppen besluttet, og kommunisert til idrettene, at de fraråder bruk av simulert høyde til utøvere som eventuelt benytter seg av dette», skrev Olympiatoppen i en pressemelding tre dager etter Bakkens død.

Nå, et halvt år senere, skal idretten tydeliggjøre sine retningslinjer på området.

I vinter kom det fram at Skiskytterforbundet var kjent med bruk av høydemasker blant enkeltutøvere. Samtidig ble det også klart at ingen registrerte eller hadde kontroll på hvilke utøvere eller miljøer som benyttet seg av slike teknikker. 

Sist uke sa idrettspresident at Olympiatoppen skal utarbeide «en protokoll som tydeliggjør ansvarsforhold og rapporteringskrav knyttet til retningslinjene som allerede foreligger».

Olympiatoppen viderefører rådet om å unngå å bruke simulert høyde fram til protokollen er ferdig.

Al-Samarai trekker også fram at Antidoping Norge ikke lenger mottar registrering av bruk av simulert høyde. Fra nå skal disse registreringene gå til Olympiatoppen. 

Opphevet forbudt 

Simulert høyde var tidligere forbudt i Norge, men forbudet ble opphevet i 2021.

På idrettstinget i 2025 fikk Styret i Norges Idrettsforbund fullmakt til å gjøre eventuelle endringer i retningslinjene rundt bruk av simulert høyde når faglige vurderinger skulle tilsi det. Det er denne adgangen man nå benytter seg av.

Sivert Guttorm Bakken ble begravet 13. januar. Italienske myndigheter lovet å komme med en rettsmedisinsk rapport senest i mars. Den er fortsatt ikke kommet. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    – Føler seg sviktet av sine egne

    by Ingeborg Scheve
    19.05.2026

FlerE artikler

  • Ny regel kan gi Petter Northug en uventet fordel

    Terminlista for 2026/27 byr på flere nyheter. Årets sammenlagtvinner mener én av dem kan gjøre Petter Northug farligere enn på lenge.
    av Ingeborg Scheve
    05.06.2026
  • Vraket etter NM-gull – nå jager han proffkontrakt

    av Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Kutter lønna med en halv million: – Jeg tar ikke jobben for pengene

    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Terminlista for sesongen 2026-27: – Alt står og faller på fire helger

    av Leandro Lutz/Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Granskingen slakter Ski-VM: Kjøpte uten regler, risiko uten kontroll

    av Langrenn.com
    04.06.2026