«Stafett-Martin” til Martin
Kan man etter i kveld overføre klengenavnet til en ny førsteetappeløper?
Odd Martinsen hadde i mange år fast plass på startetappen i internasjonale stafetter, derav klengenavnet «Stafett-Martin». I OL i Grenoble ble det gull på stafetten og sølv på 30km klassisk.
I kveld skal herrene til pers, og det er knyttet stor spenning til om laget er godt nok. Northug har vist at han er i form, mens de tre andre er mer usikre.
Denne gang skal Oslo-gutten Martin Johnsrud Sundby åpne. Første etappen er spesiell. Odd Martinsen vet alt om det.
– Det handler om å være mentalt tilstede. Ikke innbille seg at man er i form, men koble ut, og vite at man er god nok, forteller han til Langrenn.com
– Det viktigste er å ha evnen til å ta avgjørelser når ting skjer. Spesielt i en første- og siste etappe kan det oppstå flere uventede situasjoner, og da er det essensielt at man vet hvor man plasserer og manøvrerer seg i feltet.
Martinsen tror ikke vi skal være overoptimistiske å tro at det blir lett match i kveld, og sprette Champagnen før 40 km er tilbakelagt.
– På papiret er ikke laget like sterkt som det kanskje har vært i mesterskap tidligere år. Men jeg kjenner ikke til formen til alle løperne der. Spennende med Oddbjørn som skal gå sin første OL-distanse i år.
I Grenoble i 68 vant Norge etter at fire løpere hadde gjort jobben sin.
– Vi var gode venner og la press på hverandre for å yte maksimalt, sier 67-åringen som er styreformann i Finor AS.
Martinsen tror Norge har god sjanse i år óg, men at det forutsetter at alle fire har dagen og går på gode ski.
– Hvis vi i kveld et stykke ut i tredjeetappen fortsatt henger godt med, så tror jeg vi kan begynne å snakke medaljer.
– Northug er god på stafett, og det å gå i felt. Nå gjenstår det bare å se om laget som er tatt ut er det beste for øyeblikket. Vi får håpe det.









