Frida Karlsson og Maja Dahlqvist vraker landslaget

av Ingeborg Scheve • 30.05.2022
Frida Karlsson og Maja Dahlqvist har besluttet å gå ut av det svenske landslaget.

Frida Karlsson og Maja Dahlqvist har besluttet å gå ut av det svenske landslaget.

Frida Karlsson og Maja Dahlqvist har forhandlet med landslagsledelsen siden de ble tatt ut på det svenske landslaget for 2022/23 for snart to uker siden. 

Nå har de to svenske langrennsstjernene valgt å stå utenfor landslaget kommende sesong, der VM i Planica i februar/mars 2023 er det klare høydepunktet. 

Det melder det svenske langrennslandslaget i en pressemelding mandag kveld. 

Så når det svenske landslaget starter sin første samling for sesongen i morgen, blir det uten Frida Karlsson og Maja Dahlqvist. 

Flere har vurdert nøye
Tidligere i ettermiddag meldte Anna Dyvik at hun velger å takke ja til landslagsplassen kommende sesong. Dyvik sto utenfor landslaget sesongen 2021/22 og sier hun er glad for å være tilbake i landslaget i år. 

Sprintstjernen Linn Svahn går derimot motsatt vei: Dagen før det svenske skiforbundet presenterte landslagene for kommende sesong, kunngjorde Svahn at hun vil satse utenfor landslaget. Det mener hun vil gi henne et bedre opplegg. 

Alle utøvere kan tas ut til landslagsoppdrag, enten de er en del av den faste landslagstroppen eller står utenfor landslaget.

Men for å kunne gå skirenn i den svenske landslagsdrakta må utøverne skrive under på en kontrakt med skiforbundet, og forholde seg til de felles reglene og verdiene som er nedfelt der, sier langrennssjef Lars Öberg i det svenske skiforbundet. 

Klokkertro på landslagsmodellen
Det svenske landslaget synes det er synd at enkelte av utøverne som er tatt ut til landslaget ikke ønsker å benytte seg av det. Men landslaget har imidlertid stor tro på det tilbudet de gir landslagsløperne. 

– Vi har et tydelig bilde av det framgangskonseptet som ligger bak hvordan Sverige har fått fram verdens beste damelag gjennom den utviklingen vi har hatt de siste årene. Jeg synes det er trist at Frida og Maja ikke vil være en del av landslaget, ettersom vi ser at nettopp vår landslagsmodell virkelig har vært en sterkt medvirkende faktor til den framgangen, sier Öberg. 

Verken Karlsson eller Dahlqvist har kommentert sitt valg om å forlate landslaget. 

Etter at Frida Karlsson og Maja Dahlqvist nå velger å stå utenfor landslaget, består den svenske elitetroppen for 2022/23 av totalt 12 utøvere. 

Menn
Jens Burman
Marcus Grate
Anton Persson
William Poromaa
Calle Halfvarsson
Oskar Svensson

Kvinner
Ebba Andersson
Maja Dahlqvist
Anna Dyvik
Johanna Hagström
Frida Karlsson
Moa Olsson
Emma Ribom
Jonna Sundling 

Saken oppdateres

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    by Langrenn.com
    02.06.2025
  • Karoline Grøtting Victoria Nitteberg teamsprint VM roll 2024
    1

    Norge fortsetter medaljerushet i VM

    by Ingeborg Scheve
    14.09.2024
  • 1

    Frida Karlsson: Dette er nøkkeløkta i oppkjøringen

    by Ingeborg Scheve
    04.07.2023

FlerE artikler

  • Tidligere alpintrener får toppjobben i skiskyting

    Får makten over alle landslagene etter store endringer i landslagsmodellen – nå skal 41-åringen fra Sandefjord videreutvikle Norges suksessoppskrift.
    av Langrenn.com
    31.03.2026
  • Skred av løpere vraker seg selv fra landslaget

    av Ingeborg Scheve
    31.03.2026
  • Går av etter massiv kritikk: – Umulig å fortsette 

    av Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    31.03.2026
  • Norsk langrennsprofil legger opp: – Drømmen er over

    av Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • Tok sin første verdenscupkule – dette var avgjørende

    av Ingeborg Scheve
    30.03.2026