Slår alarm om fluortesteren: – Maskinen er en katastrofe

av Ingeborg Scheve • 05.05.2022
Den håndholdte fluortesteren som skal brukes til å sjekke om det er brukt fluor på utøvernes ski når totalforbudet trår i kraft i november virker fortsatt ikke.

Den håndholdte fluortesteren som skal brukes til å sjekke om det er brukt fluor på utøvernes ski når totalforbudet trår i kraft i november virker fortsatt ikke.

Før påske kunngjorde det internasjonale skiforbundet (FIS) og det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) at fluortesteren var på plass og at fullt fluorforbud innføres fra kommende sesong. 

Nå slår norske og svenske smørere alarm. Det håndholdte apparatet som skal brukes til å undersøke om det har vært brukt fluorholdige produkter på løperne ski, fungerer ikke. 

– Det er lettere å lure maskinen enn det vi hadde trodd. Det er dessverre veldig lett å maskere at man har brukt fluor under skiene. Med litt mer forberedelser kunne vi lurt apparatet i 50 prosent av alle testene, sier smøresjefen for det norske skiskytterlandslaget Tobias Dahl Fenre til Expressen. 

De siste par ukene har det håndholdte apparatet blitt testet på Sjusjøen i Norge og i Bruksvallarana i Sverige. 

Dommen er entydig: Testerne er skuffet over hvor lett det er å jukse apparatet, og urolige for omfattende juks til vinteren dersom det ikke gjøres store forbedringer på fluortesteren før sesongstart. 

– Hadde det vært konkurranse i dag, hadde det ikke vært rettferdige. For maskinen funker jo ikke fullt ut, sier den svenske smøresjefen Johan Wåhlström. 

Slik fungerer fluortesteren

Langt fram i tid
Både Dahl Fenre og Wåhlström tror det går an å utvikle en etterrettelig fluortester, men tviler på at FIS og IBU vil ha det klart innen sesongstart i november.  

– Jeg tror absolutt at vi kommer til å få til dette en gang, men dessverre går det veldig langsomt, sier Dahl Fenre. 

Han er ikke overrasket. 

– Jeg sa det allerede fra dag en i 2019 da forbudet ble diskutert og vedtatt: Dette kommer til å bli mye vanskeligere enn både FIS og IBU regner med, sier Dahl Fenre.  

Les også:
Vegard Ulvang om fluorjuks: – Inntil vi har et testapparat som fungerer, må vi leve med dette

– Maskinen er en katastrofe 
Testene som ble utført i Norge og Sverige i april bekrefter det Peter Wall i SkiGo har hevdet hele vinteren. 

– Maskinen er en katastrofe. Du kan smøre med fluor og maskinen sier ingen fluor. Eller du kan smøre fluorfritt og maskinen sier fluor. Fatter de hvor ille det er, sier Wall til Langrenn.com. 

Wall tror det eneste som vil være pålitelig og etterrettelig er å teste i laboratorium. 

– En eksakt test får man bare utført på et laboratorium, ikke i felten, sier Wall. 

FIS: – Ingen kommentar
Assisterende rennleder i FIS Michael Lamplot var tilstede under testingen på Sjusjøen. Han vil ikke kommentere problemene smøresjefen og de andre testerne har avdekket, men holder fast ved at fluorforbudet rulles ut i full bredde fra november 2022.

– Jeg vil ikke kommentere noe om resultatet av testene. Det er svært vitenskapelig, og jeg er ingen maskinekspert. Jeg kan bare si at vi er veldig trygge på vi kommer til å ha et pålitelig testapparat på plass til sesongstart, sier Lamplot til Expressen. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagets smøring brant opp

    by Langrenn.com
    24.02.2026
  • 1

    Madshus er solgt til utenlandske eiere

    by Langrenn.com
    03.08.2026
  • 1

    Fortsatt usikker på skivalg til Vasaloppet? Eksperten har et klart råd

    by Ingeborg Scheve
    27.02.2026
  • 1

    Madshus vil avvikle skiproduksjonen på Biri: – Det gjør vondt

    by Langrenn.com
    14.09.2026
  • 1

    Ny beskjed: Madshus tviholder på det viktigste

    by Langrenn.com
    21.09.2026

FlerE artikler

  • FIS snur før VM: Dropper omstridt testing

    Det blir likevel ingen kjønnstesting under VM i Falun. Uavklart hvem som skal testes, hvem som skal teste – og hvem som skal betale.
    av Ingeborg Scheve
    24.09.2026
  • Magen slo seg vrang – vant likevel EMs langdistanse

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.09.2026
  • Verdensmesteren gjør comeback – etter halvannet år

    av Ingeborg Scheve
    24.09.2026
  • Johaug har fått en ny OL-drøm: – Det hadde vært sykt kult

    av Ingeborg Scheve
    24.09.2026
  • Reiseguide Marcialonga: Fra landsby til landsby gjennom Dolomittene

    av Leandro Lutz
    24.09.2026