Astrid Øyre Slind har høynet markedsverdien sin

av Marthe Katrine Myhre • 14.09.2022
Astrid Øyre Slind Lysebotn Opp DP 2022 -
Astrid Øyre Slind hadde en strålende sesong sist vinter og seilet opp som en av de store frontløperne i langløp. Etter mange år med trange kår kan hun endelig leve godt av ski-hverdagen. Langløpslagene tar stadig større markedsverdier fra de som går verdenscup.

Astrid Øyre Slind hadde en strålende sesong sist vinter og seilet opp som en av de store frontløperne i langløp. Etter mange år med trange kår kan hun endelig leve godt av ski-hverdagen. Langløpslagene tar stadig større markedsverdier fra de som går verdenscup.

– Jeg lever mitt beste liv, sier 34-åringen fra Oppdal til VG og smiler.

Forrige sesong gikk hun seirende ut av flere av de største skirennene i Ski Classics. I mars satte hun Therese Johaug ettertrykkelig på plass i Birkebeinerrennet. Akkurat det viser hvor solid og høyt nivå Astrid Øyre Slind holder.

https://www.langrenn.com/langlop/astrid-oyre-slind-skifter-skimerke/

I sommer har vært helt utilnærmelig og høstet hyllest fra landslagsløpere, langløpskolleger og eksperter gjennom sommerens rulleskirenn.

Team Aker Dæhlie-profilen har lagt bak seg en fantastisk 2021/2022-sesong. Noe som ga klingende mynt i kassa. Den økonomiske hverdagen er snudd på hodet.

På VGs spørsmål om hvor mye hun hentet inn i bare premiepenger, svarer hun slik:

– Det ble nok 600.000 kroner totalt med alt inkludert. I fjor kom jeg meg opp på en veldig solid inntekt. Det er veldig godt å føle at man drar inn en god årslønn.

Knut Nystad er daglig leder i teamet som har et estimert budsjett på cirka 15 millioner kroner.

Han vil ikke gå inn på spesifikke beløp, men røper at 34-åringen er inne på den «høyeste kategorien» på lagets lønnsordning. 

Han understreker at dét beløpet i seg selv ikke gjør at man alene klarer seg gjennom året.

For, slik flere stemmer nå hevder, har en bedre eksponering på de store TV-kanalene i Norge og Sverige sørget for en ny «boom» for langløpssirkuset.

I tillegg går lønningene blant de beste opp og satsingen er mer profesjonell. 

Samtidig er rapportene mer dystre i tradisjonell langrenn, skriver VG.

Martin Johnsrud Sundby har en klar oppfatning om situasjonen.

Han mener et brytningspunkt for langløp sin del kom i fjor. Da mistet SVT og NRK rettighetene til store deler av verdenscupen frem til 2026, samtidig som de beholdt rettighetene til langløp.

– Da skjer det noe. Spesielt på svensk side, der sponsorene de siste to-tre årene har vært med på å «pushe» konkurransene i løypa, prisnivået, og høye lønninger. Det er ganske mye synergier og prestisje i det «å slåss» team mot team, sier Sundby i følge VG-artikkelen.

Sundby forteller at han har innblikk i noen av lagene og mener mange løpere i det øverste sjiktet ligger på rundt en halv million kroner og enda litt til i lønn fra sine team, før bonuser, premiepenger og alt annet.

– Men det virker også som det er stor interesse for å skape bredde i langløp. Lagene betaler for gode lag, ikke bare enkeltpersoner, sier han, men påpeker at det er for tidlig å slå fast hvordan utviklingen mellom tradisjonell langrenn og langløp vil bli står det i VG.

Les artikkelen i VG i sin helhet her

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026

FlerE artikler

  • KRONIKK: Når skal vi få vite sannheten om Ski-VM?

    Nok er nok, og Ski-Norge krever å få fakta på bordet.
    av Audun Høisæther, styreleder, Foreningen Skigrasrota
    01.05.2026
  • Start rulleskisesongen riktig

    av Teemu Virtanen
    01.05.2026
  • Tvinges til å legge opp: – Drømte om å slutte på topp

    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026