– Det var som å få ti kniver rett inn i leggen

av Ingeborg Scheve • 16.06.2024
Lå an til pallen i Birkebeinerløpet, var helt i ryggen på løpespesialistene da mesteparten av jobben var gjort. Men så smalt det i leggen.

Lå an til pallen i Birkebeinerløpet, var helt i ryggen på løpespesialistene da mesteparten av jobben var gjort. Men så smalt det i leggen.

Mannen som ble nummer tre og soleklart beste skiløper i Birkebeinerløpet i fjor lå an til å gjenta bragden i år. Han hadde truffet med både formen og forberedelsene, og lå i tet sammen med løpespesialistene helt til løpet bikket nedover mot Lillehammer. 

– Det var bra de første 11 kilometerne. Da lå jeg i tet sammen med de to som ble nummer en og to. Jeg følte meg bra, og hadde bra rygg. Men da det begynte å gå utover, så smalt det. Leggmuskulaturen er helt føkka… Det var som å få ti kniver i leggen, sier Joar Thele til Langrenn.com.

Langløperen, som var beste løper i Northugs langløpsteam i vinter, var over to minutter fra pallen og tydelig skuffet over 15. plassen etter målgang ved Håkons Hall.

– Jeg lå an til å få en bra plassering, men jeg har slitt litt av og til med leggene, at det «pakker seg». Det er som å få kniver inn i leggen. Da klarer jeg ikke å løpe, og må nesten hinke, og det sier seg selv at det ikke går så fort, så siste halvdelen har jeg haltet rolig til mål, sier Thele, og legger til: 

– Jeg har hatt problemer med det litt av og til, men nå har jeg følt meg bra lenge, og jeg var i bra form, så det var skuffende å få løpet ble ødelagt på grunn av skade. 

Les også: Skiløperne herjet i Birkebeinerløpet

Nå starter sesongoppkjøringen for alvor
Nå ser 31-åringen fra Petter Northugs langløpslag framover mot oppkjøringen til Ski Classics kommende vinter. Der er planen å fortsette med stort sett samme lagoppsett, men noen endringer i støtteapparatet. 

– Selv om ikke laget blir hetende Team janteloppet, så er det planen at vi har et team fra Northug, sier Thele. 

Les også: Petter Northug ferdig i Ski Classics

Eide Pedersen beste langrennsløper
Med Thele nede på 15.plass, var det Morten Eide Pedersen som ble beste langrennsløper i menn elite i Birkebeinerløpet i år. 

Veteranen i Team Eksjöhus løp inn til femteplass, under ett minutt bak vinneren Weldu Negash Gebretsadik. Kombinert med 11.plassen fra Birkebeinerrennet i vinter, ligger Eide Pedersen nå solid an i Birkebeinertrippelen når kun Birkebeinerrittet gjenstår av årets trippel. 

Les også: Langrennsløper inn til seier i kvinner elite i Birkebeinerløpet

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Skiforbundet slo alarm om utestengt trener – men brukte ham selv mot fluorjuks

    Han er utestengt fra trenerrollen på livstid. Nå viser det seg at 60-åringen har hatt en sentral oppgave for langrennsmiljøet – med ansvar for å avdekke ulovlig fluor.
    av Langrenn.com
    06.10.2026
  • Svarer på kritikken: – De bør skamme seg

    av Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • Beordret til sengeleie i tre måneder: – Det verste marerittet for en idrettsutøver

    av Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • Team Sport 1 Lillehammer — Pro Team presentasjon Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    06.10.2026
  • Byåsen kan ha fått sin neste Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    06.10.2026