Vasaloppet gjør store endringer i 2027

av Langd.se/ Langrenn.com • 03.06.2026
Vasaloppet utvider med to nye renn i Ski Classics, skal arrangere tre renn over to helger som alle inngår i den prestisjetunge langløpserien til vinteren.

Vasaloppet utvider med to nye renn i Ski Classics, skal arrangere tre renn over to helger som alle inngår i den prestisjetunge langløpserien til vinteren.

Tjejvasan har vokst eksplosivt de siste årene, og til vinteren får løpet Ski Classics-status for første gang noensinne. I tillegg vil Vasaloppet arrangere enda en konkurranse for herrene dagen etter, i samme trasé. 

– Vi ser frem til å arrangere ytterligere to konkurranser med Ski Classics-status i Vasaloppsarenaen og å få løfte våre løp internasjonalt, sier administrerende direktør i Vasaloppet Johan Eriksson til Längd.se, og fortsetter. 

– Den klassiske Tjejvasan blir et sterkt tilskudd i programmet, og det nye 30-kilometersløpet for herreliten blir en spennende nyhet. Sammen fortsetter de å styrke skisporten både nasjonalt og globalt.

Se hele terminlista for Ski Classics 2026-27: Fra Alpene til Arktis – slik blir Ski Classics Season XVIII 

Inviterer til høy fart

Begge rennene er 30 kilometer lange, med start i Oxberg og mål i Mora. Begge kjøres med det helt nye sprint-konseptet i Ski Classics, der sprintpoengene deles ut på målstreken. 

Først går Tjejvasan lørdag 27. februar. Søndag 28. februar er det altså herrenes tur i Oxberg–Mora Sprint. 

Formatet med sprintpoeng på målstreken inviterer til høy fart. Samtidig vil rennene også fungere som en generalprøve i Vasaloppssporet før Vasaloppet helgen etter.

– Sprintpoengene i mål vil bidra til å gi løpene en annen karakter, og både TV-seere og publikum kan forvente action fra start til mål. Vi ser frem til å fortsette å utvikle touren sammen med Vasaloppet og våre utøvere, sier administrerende direktør i Ski Classics David Nilsson.

Utgjør 20 prosent av hele terminlista

De nye tilskuddene betyr at Vasaloppet nå arrangerer tre av de 15 rennene i Ski Classics World Championships 2026-27.

Vasaloppsjefen Johan Eriksson er ikke bekymret, men gleder seg til utvidelsen. 

– Vi har over hundre års erfaring med å arrangere skirenn, og er trygge på at alle deltakere på søndag – ungdommer, mosjonister og elite – får de beste forutsetningene for å komme seg i mål i Mora. At vi kan legge til nye Ski Classics-løp til programmet gir ytterligere energi og en ny dimensjon til den fantastiske folkefesten som Vasaloppets vinteruke er.

Julie Støstad (nummer 60) ble nummer fire i Vasaloppet i vinter, her sammen med hele pallen: Emilie Fleten (til høyre) vant foran Hanna Lodin, mens Anikken Gjerde Alnæs (til venstre) ble nummer tre. Foto: Nordic Focus
Damepallen i Vasaloppet 2026: Emilie Fleten (til høyre) vant foran Hanna Lodin, mens Anikken Gjerde Alnæs (til venstre) ble nummer tre, og Julie Støstad (nummer 60) ble nummer fire. Foto: Nordic Focus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 - Privat
    1

    Sensasjonseier i Birken: La opp i april – vinner med en time

    by Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Rivalene bare rister på hodet: – Aner ikke hvordan man skal slå han

    by Ingeborg Scheve
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Dobbelt norsk jubel i verdenscupåpningen

    Først slår 19-åringen fra Jevnaker til med sin første pallplass i verdenscupen. Like etter kommer en til når juniorjentene gjør opp i Trollhättan.
    av Ingeborg Scheve
    30.08.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    29.08.2026
  • Trodde han hadde vunnet: Nå hagler reaksjonene

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Sensasjonseier i Birken: La opp i april – vinner med en time

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Maktoppvisning i Alliansloppet – ny norsk storeslem i Trollhättan

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026