Jager sin tredje strake seier: Fletens rå ernæringsplan for Vasaloppet

av Ingeborg Scheve • 02.03.2025
Emilie Fleten celebrates after competing in Vasaloppet on March 3, 2024 in Mora. Photo: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
I dag går hun for hattrick i Vasaloppet. Men hvordan fyller langløpsdronningen på med energi for å takle ni mil i sporet? Her er hennes detaljerte ernæringsplan.

I dag går hun for hattrick i Vasaloppet. Men hvordan fyller langløpsdronningen på med energi for å takle ni mil i sporet? Her er hennes detaljerte ernæringsplan.

Norske Emilie Fleten har vunnet Vasaloppet de to siste åra. Nå går hun for sin tredje strake seier, og har vist stigende form de siste ukene. Innfrir hun det, blir hun første kvinne med hattrick i det prestisjetunge langløpet. Men ni mil er langt, og det er mye som skal klaffe for å treffe med detaljer, disponering og ernæringsplan for Vasaloppet. 

Så hvor mye spiser langløpsdronningen før, under og etter løpet, og hvordan legger hun opp næringsinntaket? 

Fleten forklarer at hun har et nøye gjennomtenkt og godt planlagt skjema for hva hun skal ha i seg, når og hvordan. 

Dette er Fletens ernæringsplan for Vasaloppet  

Frokost: Vanlig mat, samt en shake med ekstra karbohydrater

Oppvarming: Sportsdrikke 

Før start: En gel og en sportsbar

Smågan og Mångsbodarna: Langing med 150 ml sportsdrikk, en gel på egenhånd

Risberg: Langing med 100 ml sportsdrikk og en gel med 100 mg koffein

Evertsberg: Langing med 150 ml sportsdrikk, en gel på egenhånd

Oxberg; Langing med 100 ml sportsdrikk og en gel med 100 mg koffein

Hökberg: Langing med 150 ml sportsdrikk

Eldris: Langing med 150 ml sportsdrikk, en gel på egenhånd

Etter målgang: Shake med proteinpulver og en restitusjonsdrikk

Se også: Vant Vasaloppet på to skiver loff

Må tørre å spise nok

32-åringen fra Gol er i sin femte sesong som langløper, og sin tredje sesong med det svenske topplaget Team Ramudden. 

Da Fleten byttet fra tradisjonelt langrenn til langløp, fikk hun en aha-opplevelse rundt ernæring. 

– Det var en aha-opplevelse for meg å erfare at mer næring i kroppen førte til at jeg tålte lengre løp, tøffere økter og mer trening med god kvalitet. Jeg innså at hvis jeg skal stake Vasaloppet, holde meg frisk etterpå, unngå skader og legge ned den jobben som kreves, så må jeg opprettholde energibalansen, sier hun. 

Enorm framgang

I 2023 tok Fleten sin første seier i Ski Classics, da hun vant Vasaloppet. I fjor vinter vant hun åtte av de 14 Ski Classics-løpene hun deltok i, var på pallen i samtlige renn hun stilte opp på, og vant langløpsserien sammenlagt med over 500 poengs margin til neste løper. 

Så langt denne sesongen har Emilie Fleten vært på pallen i sju av ni Ski Classics renn, og vunnet fem av dem, inkludert Marcialonga og de to siste rennene før Vasaloppet. 

Se også: Er hun Ski Classics svar på Therese Johaug?

Program Vasaloppet

Eliteklassene i Vasaloppet starter i Sälen klokka 0800. 

Alt av starttider, resultater, live timing og direktesending finner du HER

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Sier fra seg OL-sjansen

    by Ingeborg Scheve
    11.12.2025
  • Lars Berger Birken 2025 Scheve
    1

    – Jeg har bare én fart nå!

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025
  • 1

    Knuste Stina Nilsson i ren spurtduell

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.12.2025
  • Max Novak (SWE) - Ski Classics Groenklitt ITT - Orsa Groenklitt (SWE).
    1

    Birken-disk kostet langløpsstjernen over 300 000 kroner

    by Ingeborg Scheve
    18.03.2025
  • Max Novak (SWE), Ole Joergen Bruvoll (NOR), (l-r) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
    1

    Disket i Birkebeinerrennet etter dette: – Provoserer meg

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025

FlerE artikler

  • OL-dramaet: Tre kjærestepar kan bli tatt ut

    Tre kjærestepar og bare en tredjedel av troppen fra landslaget: Det kan være realiteten når OL-uttaket legges fram på tirsdag. Disse 11 løperne kjemper om seks plasser.
    av Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • Norge klarer ikke stille fullt lag: – Har ikke flere på verdenscupnivå

    av langrenn.com
    19.01.2026
  • Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    av Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • Pappa Iversen: Sikker på at sønnen er vraket til OL

    av Ingeborg Scheve
    18.01.2026