Måtte bryte med landslaget for å flytte

av Ingeborg Scheve • 30.06.2025
Emil Nykvist of Sweden after competing in Men's 20 km Individual Competition during the IBU World Championships on February 14, 2023 in Oberhof.
Etter to år på elitelandslaget velger 28-åringen å satse privat inn mot OL 2026. En av hovedgrunnene er at han vil flytte og kjøre «dumme» økter.

Etter to år på elitelandslaget velger 28-åringen å satse privat inn mot OL 2026. En av hovedgrunnene er at han vil flytte og kjøre «dumme» økter.

Den svenske skiskytteren Emil Nykvist har bestemt seg for å flytte til Torsby.

Og nettopp flytteplanene forklarer i stor grad Nykvists uventede exit fra landslaget i våres. Det svenske skiskytterlandslaget krever nemlig at utøverne skal bo i Östersund. Men det passer ikke med Nykvists planer. I våres valgte han derfor å bryte med landslaget, og satser nå privat – i Torsby. 

– Vi har jo skitunnelen der, og Hovfjället og Tossebergsklätten like i nærheten, Sveriges beste bakker, sier Nykvist, og legger til: 

– Men framfor alt er det klimaet. Der er det jo faktisk sommer om sommeren. 

Brenner for «dumme» økter

Skiskytteren er dessuten klar på at han ønsker å prioritere andre typer økter enn det som landslaget tradisjonelt legger opp til. Han kjører gjerne både lengre og andre bevegelsesformer.

– Jeg brenner for disse «dumme» øktene, kjøre langt og lenge, finne på eventyrøkter som ikke passer inn i en standardplan, sier Nykvist til SVT, og fortsetter. 

– Og så vil jeg delta i løpekonkurranser. Jeg synes det er kjempekult, og jeg tror det utvikler meg som skiløper om jeg tar på meg startnummer også på sommeren. 

Se også: 
Nykvist etter bruddet med landslaget: – Det blir herlig å få mer frihet

Saken fortsetter under

View this post on Instagram

A post shared by Emil Nykvist (@emil.nykvist)

Lokkes av langløp

Det er fortsatt OL 2026 i Italia som er hovedmålet for 28-åringen. Men i fjor høst røpet Nykvist overfor Langrenn.com at han ikke er fremmed for å prøve seg mer på langløp, og skrev også kontrakt med det svenske Ski Classics-laget GS8. De planene holdt han imidlertid hemmelig for landslagsledelsen. 

Les mer: – Har ikke sagt noe til landslagstreneren

I april debuterte Nykvist i Ski Classics med 28. plass i Lofsdalen Epic. 

Tankene om å gå mer langløp har ikke blitt mindre attraktive etter kjærestens kanondebut i Ski Classics i vinter: Etter at Stina Nilsson gikk over til langløp etter fire år med satsing på skiskyting, gikk hun rett til topps i Ski Classics.

Se også: 
Måper over Stina Nilsson

32-åringen slo til med seier i oppvisningsstil på Vasaloppsdebuten, der hun slo den etablerte langløpseliten med elleville fem minutter. Så vant hun Birkebeinerrennet knappe to uker senere, og deretter Marcialonga Bodø. 

Fra utsiden så det ut som at Nilsson tok overgangen fra skiskyting til langløp på strak arm. Men i våres røpet hun at virkeligheten var en helt annen. 

Se også: 
Avslører: Betalte en skyhøy pris for suksessen

Stina Nilsson (SWE) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
Stina Nilsson vant både Vasaloppet og Birkebeinerrennet på første forsøk. Foto: Reichert/NordicFocus.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Petter Northug of Norwegian broadcaster TV2 after the Men's Cross Country Skiing 15 km Classic Mass start during day two of Tour de Ski on December 29, 2024 in Toblach.
    1

    Petter Northug trekker seg

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2025
  • Alvar Myhlback Vasaloppet 2025 Foto: Reichert/NordicFocus.
    1

    Sensasjonell seier i Vasaloppet 2025

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • 1

    Nyforlovet og på flyttefot – men sliter med treningsmonsteret

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2025
  • Olov Roos SkiErg Open 2025 Oskar Svärd
    1

    Ukjent 30-åring sjokkerte – knuste eliten og satte historisk rekord

    by Ingeborg Scheve
    07.09.2025
  • 1

    – Sa til meg selv at jeg skulle vinne!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.09.2025

FlerE artikler

  • 7 norske skiskyttere har fått klarsignal til verdenscupåpningen

    Norge har tatt ut sju skiskyttere til verdenscupåpningen i Östersund i slutten av november. Ytterligere 14 anses som høyaktuelle.
    av Ingeborg Scheve
    04.10.2025
  • Sjokkmelding: Verdenscupvinneren legger opp

    av Ingeborg Scheve
    03.10.2025
  • Johaug legger opp til comeback to måneder etter fødselen

    av Ingeborg Scheve
    03.10.2025
  • Er klar for å boikotte OL

    av Ingeborg Scheve
    02.10.2025
  • Lipnoloppet live på SC Play lørdag: – Går for å vinne!

    av Kjell-Erik Kristiansen
    02.10.2025