Mildvær til tross, nå kan det kan bli rekordføre i Vasaloppet

Været snur: Det meldes mildere vær som kan true det tidligere varslede rekordføret i Vasaloppet. Men nå har det dukket opp en X-faktor som kan endre alt.

Været snur: Det meldes mildere vær som kan true det tidligere varslede rekordføret i Vasaloppet. Men nå har det dukket opp en X-faktor som kan endre alt.

I starten av uka fryktet meteorologene at Vasaloppet 2025 kunne bli en ny utgave av fjorårets søkkvåte opplevelse. Folk vasset bokstavelig talt i vann og sørpe til knes. 

Se også: 
Vasaloppet forbannelse – Kan 2024 gjenta seg?

Fra mildvær til minusgrader …

Så snudde værutsiktene. Meteorologene spådde ned mot ti minus på start som også ville holde seg godt utover dagen, dermed panserføre og mulighet for løyperekord. 

Liknende forhold var det i 2021, da Tord Asle Gjerdalen gikk i mål på 3:28.18 og knuste gjeldende rekord med over ti minutter. 

Les mer: Gjerdalen om skivalget som sørget for Vasaloppsseier i 2021

Damenes løyperekord på 3:50:06 er fra 2022 og tilhører Astrid Øyre Slind. 

I 2024 var det norsk seier i både dame- og herreklassen. Emilie Fleten tok sin andre strake seier, mens Torleif Syrstad tok sin første. 

… og tilbake igjen

Dessverre for rekordjegerne, så har prognosene endret seg igjen. Det skal bli vesentlig varmere, og bare så vidt nattefrost. En eneste minusgrad i Sälen, Mångsbodarna og Evertsberg natt til søndag er alt. Det betyr at det som er av skarpt føre sannsynligvis ikke vil vare særlig lenge. Og det har skapt hodebry for løpere og støtteapparat rundt skivalg og smøring. 

Se også: 
Regn og plussgrader i Vasaloppet: – Det er jo en liten innsjø på veiovergangene

Men nå ser det imidlertid ut at løperne som jakter gode tider likevel kan få litt hjelp fra værgudene. Sammen med det ventede mildværet kommer det nemlig også en hel del vind. Meteorologene varsler om vindstyrke på 6-7 meter per sekund, men opp mot 16 meter per sekund i kastene. Og den skal komme som medvind. 

Vil det være nok til å veie opp for ulempen med mildværet og likevel gi rekordforhold? Søndag formiddag får vi fasiten. 

Her kan du sjekke alt om været på ulike steder i Vasaloppstraséen

Program Vasaloppet

Eliteklassene i Vasaloppet starter i Sälen klokka 0800. 

Alt av starttider, resultater, live timing og direktesending finner du HER

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • RULLESKITRENING: Standardøkt på SkiErg (stakemaskin)

    Standardisert økt på SkiErg/ stakemaskin, utviklet for å følge progresjonen i treninga.
    av Langrenn.com
    24.06.2026
  • Trønderen fant formen for sent – vraket till VM

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.06.2026
  • Vraket og uten lag – nå gjør Strømsheim comeback mot verdenseliten

    av Ingeborg Scheve
    23.06.2026
  • Johaug i spissen for nytt privatlag – skal presse landslagsstjernene

    av Ingeborg Scheve
    23.06.2026
  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026