– Jeg har forsøkt så mange ganger!
Han har 20 seiere i Ski Classics, har vunnet Birkebeinerrennet fire ganger og Vasaloppet to ganger. Han har gått Marcialonga ti ganger før, vært blant de topp 10 i åtte av dem og på pallen to ganger. Den ellevte gangen vinner han, etter maktoppvisning på oppløpet.
– Det er nesten så jeg ikke kan tro det er sant. Jeg har forsøkt så mange ganger, jeg har vært nummer to, tre, fire, fem, sju… Så det å endelig klare å vinne det… Det er en fantastisk følelse. Jeg er så takknemlig og stolt, sier Andreas Nygaard fra Team Ragde Charge etter seieren, og lar tårene trille.
– Når Marcialonga er den eneste triumfen du mangler, så er det mitt største mål, kanskje i tillegg til Vasaloppet. Nå kan jeg dø med fred i sjela.
Se også: Kæm e kongen?
Se videointervju med Andreas Nygaard lenger ned i saken

En klype flaks
Nygaard røper samtidig at det i utgangpunktet ikke var han som var kapteinen til Team Ragde Charge i årets renn. Det var Johan Hoel. Men slik rennet utviklet seg, var det Nygaard som lå best an mot slutten av løpet, og oksen fra Burfjord IL kastet ikke bort muligheten.
– Dette var min sjanse. Det var en vanvittig dag, sier langløpskongen.
Det som alltid var klart, var at teamets fersking, Mathias Aas Rolid, var lagets hjelperytter. Hans eneste oppgave var å slite ut feltet og sørge for at kapteinen kom fram til den avgjørende motbakken med flest krefter. Og den jobben gjorte 28-åringen på prøvetid i laget med glans. Nygaard er både takknemlig og imponert.
– Mathias er et beist.
At Rolid i tillegg blir nummer fire, er et lite mirakel.
Les mer: Får gåsehud når han ser sjefen ta seieren
Saken fortsetter under

Samlingen komplett
Med Marcialonga-seieren har Nygaard nå vunnet samtlige av de fire Grand Classics-rennene, Ski Classics svar på monumentene i sykkelsporten: Vasaloppet, Birkebeinerrennet, Marcialonga og Jizerska50, til sammen så gar ti ganger.
Men selv om han nå sier han «kan dø med fred i sjela», har ikke 34-åringen noen planer om å legge opp i overskuelig framtid.
– Jeg skal ikke ta noen «brødrene Bø». Jeg klarer ikke å legge opp på topp, gliser langløpskongen på direkten, og legger til:
– Nå ånder og lever jeg for dette.
Saken fortsetter under
FAKTA: Andreas Nygaard
Født: 22. november 1990
Fra: Talvik, rett utenfor Alta
Bor: Oslo
Yrke: Fulltidsutøver i langløp, utdannet lege
Klubb/Pro Team: Burfjord IL/ Team Ragde Charge
Første Ski Classics renn: Birkebeinerrennet 2012
MERITTER I SKI CLASSICS
Antall løp: 115 (inkludert 7 rulleskirenn)
Antall seiere: 20
Antall pallplasser: 36 (12 andreplasser og 4 tredjeplasser)
Grand Classic-seiere:
4 seiere i Birkebeinerrennet (2018, 2022, 2023, 2024)
3 seiere i Jizerska50 (2019, 2020, 2022)
2 seiere i Vasaloppet (2018, 2022)
1 seier i Marcialonga (2025)