«Norge på tvers» ble plutselig for kort
To dager inn i sitt livs lengste ekspedisjon har 31-åringen verken vannblemmer, skader eller teknisk trøbbel. Nå utvider han prosjektet.
Tirsdag la Haakon Holden fra Team Næringsbanken Stora Enso ut på sitt livs lengste rulleskitur: Norge på tvers på rulleski. Totalt drøyt 500 kilometer og 5500 høydemeter på fem dager. Nå utvider han prosjektet ytterligere.
Les mer: – Jeg fikk bare lyst til å dra på ekspedisjon
Ekspedisjonen startet tirsdag morgen med en rivstart rett ut på turens mest brutale etappe. 88 kilometer og 2100 høydemeter i glohet solsteik fra Sogndal via Skjolden og Sognefjellet til Krossbu.
Etter «målgang» for dagen, var fasiten fem timer og 20 minutter, verken fysisk eller teknisk trøbbel.
Dag to gikk fra Krossbu til Dovreskogen, og med 110 kilometer var den en av turens lengste. Og fortsatt helt knirkefritt.
– Jeg har prikkfrie hender og ikke en vannblemme, sier 31-åringen fra Lillehammer til Langrenn.com.
Heller ikke ryggen har han kjent stort til så langt.
– Jeg har slitt litt med ryggen, så jeg var spent på hvordan den ville oppføre seg. Jeg har så vidt kjent den, men den har ikke blitt verre, sier Holden.
Så etter målgang på dag to bestemte Holden seg for å utvide ekspedisjonen.
– Jeg fant ut at det er et terrengløp på lørdag som jeg og en kompis på Tolga har lyst til å være med på. Så da blir den siste etappen av rulleskiekspedisjonen utsatt en dag. Men det skal ikke være noen hviledag. Når vi har løpt Femundløpet og er ferdig med 10 kilometer i stein og myr der, skal vi sykle tilbake til Røros. Så da blir det en dag med over ti mil det også, sier han.
Saken fortsetter under
Dette er ruta
Tirsdag startet Norrge på Tvers i Sogndal med 88 kilometer og 2100 høydemeter til mål på Krossbu, etterfulgt av 110 kilometer fra Krossbu til Dovreskogen.
Torsdagens etappe er på 90 kilometer og går over Dovrefjell til Hjerkinn og Folldal/Grimsbu.
Fredag venter 108 kilometer fra Folldal/Grimsbu til Røros, via Alvdal, østsida av Glomma til Tolga og fram til hytta på Røros.
Lørdag blir det altså en bonusetappe med løp og sykkel.
Søndag avslutter Holden ekspedisjonen med den planlagte etappen fra Røros til svenskegrensen og tilbake til Røros, via en «æresrunde» rundt innsjøen Aursunden på vei tilbake fra riksgrensa for å samle tilstrekkelig distanse til å bikke 500 kilometer totalt og rundt 100 for etappen.
Og med lørdagens bonus vil Holden logge godt over 600 kilometer totalt.
Saken fortsetter under

Guttetur
I tillegg til faren som kjører følgebil, lager mat og fikser logistikk, har Holden med seg tre par rulleski, inkludert ett par skøyteski, samt et ekstra par staver.
– Intensjonen er å stake i hvert fall mesteparten av veien, for hovedpoenget med prosjektet er jo å få lagt inn en bolk med mye volum i spesifikk bevegelsesform. Men jeg vurderer å skøyte for eksempel en halv etappe for å få variasjon og avlastning hvis jeg kjenner at det trengs, slik at jeg ikke drar på meg noen belastningsskader, sier han.
Verken verdensrekord eller veldedighet
Holden går verken for verdensrekord eller til inntekt for noe. Det er mange som har gått vesentlig lenger og langt fortere enn det han legger opp til.
I 2022 satte Kevin Ramsfjell rekord for Norge på langs på rulleski da han gjorde unna de 2600 kilometerne fra Nordkapp til Lindesnes på ti og en halv dag. I fjor gikk svenske Fredrik Erixon på rulleski fra Sverige til Barcelona på tre uker.
Men håpet er at ekspedisjonen skal bringe han et steg nærmere karrierens hovedmål:
– Jeg har ambisjoner om å komme på pallen i Vasaloppet om ikke altfor lenge, røper han.
I år ble Haakon Holden nummer 12 i den ni mil lange klassikeren fra Sälen til Mora, hårfint bak den svenske langløpsstjernen Max Novak og et massivt jafs opp fra 39. plass i 2023.
