Nytt talent inn i laget til Marthe Kristoffersen

av Ingeborg Scheve • 29.04.2024
Laget til den norske suksesstreneren Marthe Kristoffersen signerer nytt langløpstalent for kommende sesong, den andre på to uker.

Laget til den norske suksesstreneren Marthe Kristoffersen signerer nytt langløpstalent for kommende sesong, den andre på to uker.

25-åringen, som nå nettopp avsluttet sin andre Ski Classics-sesong, gikk blant annet inn til en topp-20 plassering i Marcialonga i vinter. Det var ett av hans hovedmål for sesongen. Nå er franskmannen klar for det svenske privatlaget Team Eksjöhus, der han får Marthe Kristoffersen som hovedtrener. 

– Han går for ungdomstrøya neste vinter, sier teamsjef Espen Träldal. 

Jeremy Royer ble nummer seks i kampen om den rosa trøya i år, og nummer 29 i Ski Classics sammenlagt. 

Jeremy Royer kommer til det svenskeide privatlaget fra Team Nordic Experience, og er den andre profilerte løperen som forlater det franske langløpslaget. I fjor forsvant Thomas Joly til det norske Team Næringsbanken Stora Enso.

Les også: – Hvis løperne forlater laget har vi lykkes

Radikal nivåheving
Etter at Team Eksjöhus fikk inn den norske suksesstreneren i fjor vår, har laget hevet seg markant på flere plan. 

Team Eksjöhus vant lagkonkurransen i Ski Classics sammenlagt med ellevill margin. Nesten 600 poeng skilte ned til Team Ramudden på andreplass. 

Individuelt ble Kati Roivas nummer to sammenlagt i Ski Classics, bak Emilie Fleten, mens teamkollegaene Magni Smedås og Sofie Elebro ble henholdsvis nummer tre og fire totalt. 

Før Roivas kom inn i Team Eksjöhus i fjor, hadde hun aldri vært på pallen i Ski Classics. I vinter var hun på pallen i sju av de 13 Pro Tour rennene, samt at hun ble første finske løper til å vinne Tjejvasan. 

I herreklassen tok Team Eksjöhus både første og andreplass i ungdomskonkurransen med Thomas Ødegaarden og Axel Jutterström. Ødegaarden ble også nummer fire i Ski Classics sammenlagt. 

Les også: Marthe Kristoffersen-effekten: Slik har hun hevet Team Eksjöhus til Ski Classics beste

Franskmannen er den andre landslagsløperen som signerer med det svenske privatlaget på to uker. Forrige uke skrev en svensk U23-komet kontrakt med laget for kommende sesong.  

Med Jeremy Royer består det svenske profflaget nå av løpere fra fire nasjoner: Norge, Sverige, Finland og Frankrike. 

Les også: Så mye tjente Ski Classics-stjernene i premiepenger

Jeremy Royer Eksjöhus
Jeremy Royer. Foto: Team Eksjöhus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Knotten bryter tausheten om landslagsreturen

    Ett år etter bruddet med landslaget, åpner Karoline Knotten opp om returen - og legger ikke skjul på hva som måtte til.
    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026
  • Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • Trygg og kontrollert utforkjøring – slik takler du nedoverbakkene

    av Langrenn.com
    14.05.2026
  • Janteloppet saksøker arrangøren for gigantsum: – Totalt useriøst

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026
  • Klæbo kaller det hellig – avslører detaljene i avtalen alle lurer på

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026