Skarverennet avlyst i siste liten
– Det er for dårlig sikt. Det blir dessverre ikke mer skirenn. Løperne ser ikke fra stikke til stikke, var beskjeden fra Finse ifølge lokalavisa Hallingdølen, som først meldte saken.
– Politiet har bistått med å hente ut tre langrennsløpere utenfor løypa. De tre kom utenfor skisporene ved tett tåke. Dette i forbindelse med Skarverennet. De er ivaretatt av helse og er ved god behold, skriver politiet.
Slik forklarer rennleder Ola Uthus situasjonen:
På grunn av snøbyger og vind har Skarverennet avbrutt årets renn. Alle deltakere som har kommet til drikkestasjon 1, Lengjedalen, blir ledet tilbake til Finse. Resten ledes ned til Ustaoset.
På Finse har Skarverennet stoppet/holt igjen tre tog for å få fraktet deltakerne tilbake.
Alle deltakerne blir ledet ned av fjellet med scooterpatrulje og beltevogner.
Skarverennet har totalt rundt 70 scootere, to beltevogner, fem oppvarmede telt, 115 frivillige fra Røde Kors og helsepersonell i fjellet, samt støtte av politiet.
På startstreken sto blant annet Therese Johaug, som skulle gå for sin 12. seier. Slik ble det altså ikke.
Lenger nord i Sulitjelma var det derimot ikke uvær. Slik gikk det da Johannes Høsflot Klæbo og flere av verdenscupløperne skulle gjøre opp med Petter Northug og langløpsadelen om seieren i Kobberløpet.