Staking som rød klut

av Jørgen Aukland • 29.03.2022
Vasaloppet åpner for å kreve koronasertifikat i 2022.
Jørgen Aukland har skrevet et svar til Vegard Fluge Samuelsen i debatten rundt stakefrie soner som startet etter UngdomsBirken forrige helg.

Jørgen Aukland har skrevet et svar til Vegard Fluge Samuelsen i debatten rundt stakefrie soner som startet etter UngdomsBirken forrige helg.

«Egoistisk forakt og fingeren til resten av langrennsverden»

Det er det Vegard Fluge Samuelsen mener jeg og mine venner som driver med langløp står for.

Og begrunner det med at vi ødelegger for FIS og Norges Skiforbund, langrenns klassiske fremtid for å ikke snakke om de unge barna som selv skal få velge om de vil gå med feste eller ikke i ett løp i året, UngdomsBirken.

I mitt leserinnlegg «UngdomsBirken, Baklengs inn i fremtiden» argumenterer jeg for hvorfor jeg mener deltagerne selv kan bestemme om de kan gå med blanke ski eller feste. Jeg sier jeg støtter teknikk soner i andre renn for å bevare to stilarter og jeg sier en må slå knallhardt ned på skøyting.

Det virker det ikke som Vegard Fluge Samuelsen har fått med seg.

Han drar det heller til at Ski Classics burde innføre teknikksoner, at alle som staker ødelegger sporten og at barn for alle del må ha feste på skiene uansett føre og forhold, for det er diagonalgang de skal benytte på tur i marka om 20 år.

Tror oksen Samuelsen at jeg kun lever livet med elitelaget Team Ragde Charge? Da må jeg opplyse han om at jeg har vært/er trener for barn fra 8 år og oppover, er sportslig leder i Oseberg Skilag og jobber som trener på Wang Tønsberg.

Jeg mener jeg har et innblikk på aktivitet fra små lokale kretsrenn til de største skirenn i verden.

For hva er egentlig «resten av langrennsverden» som Samuelsen mener vi viser fingeren til? Som vi viser egoistisk forakt for? Sikter han til Vasaloppet, med 50 000 startende på en uke? Sikter han til Marcialonga? Sikter han til Birken?

For det er nettopp disse arrangementene som ER langrennsverden. Det er her foreldre, ungdom, store og små, raske og trege møtes for å gå skirenn. Og her er det selv opp til den enkelte å velge hvilken del av klassisk teknikk en skal bruke, staking, staking med fraspark eller diagonalgang.

Jeg lurer på hvor staking ble som en rød klut for oksen Samuelsen og hvor han la sin elsk på diagonal? Det må jo ha skjedd en eller annen gang på veien fra hans 101 plass i junior NM 1988 med feste under skiene til han ble staket fra i Holmenkollmarsjen der han selv gikk med feste.

Om langrenn som konkurranseidrett skal bestå av en eller to stilarter er en annen diskusjon og har ingenting å gjøre med det å la Ungdomsbirken følge samme regler som Birken. Jeg mener det finnes gode argumenter både for og imot en eller to stilarter.

Samuelsen etterlyser: «filosofering i et videre perspektiv» og når jeg først har anledning skal jeg si hvordan jeg personlig hadde ønsket at langrenn som sport og TV-idrett hadde utviklet seg.

Jeg hadde ønsket en sesong med 3 tourer der profesjonelle lag stilte til start. Med tydelig lagtaktikk, utøvere med forskjellige egenskaper, forskjellige stilarter og fra forskjellige land. Der alle må gå alt. Med 6 renn på 7 dager. Sprint, 15/10 km enkelt eller fellesstart, langløp og gjerne avslutninger i motbakker eller nedoverbakker. I tillegg ville jeg hatt 8 store rennhelger på kjente skisteder. Jeg ville inkludert langløpene som allerede er folkefester. Da vil du ha en ramme med publikum, kjente destinasjoner og gode tv sendinger. Jeg ville kjørt bysprint på en fredag kveld, en 15/10 km individuell start på stadion på lørdag og avsluttet med langløp på søndag.

Tenk deg folkefesten som ville vært i Val di Fiemme, hvordan lagene vil spilt ut taktiske kort og plassert kapteinen sin inn i siste bakke i Marcialonga. Eller bysprint i Drammen på en torsdag, 15/10 km i Kollen på fredag og Birken på lørdag. Tenk deg all ungdom som ville vært på Sjusjøen og sett og heiet frem heltene sine og dagen derpå gått samme trase, i samme teknikk.

Eller sprint i Falun, distanse på Lugnet stadion og Vasaloppet på søndag. De beste skiløperne kjemper side om side og lag duellerer. Da ville du samlet langrenn på en arena, på historisk steder knyttet opp til massearrangementer der folkefest, publikum og interesse er garanter.

Men tviler på at dette er noe for FIS og iallfall ikke for Samuelsen.

Jeg skal avslutte med å innrømme at noe av den fineste skigåinga jeg vet om er langturer i mars og april, stakende i faste fine spor og elegant gå over til skøyting i motbakkene. Kanskje stavene til og med er utenfor FIS sine regler, det er illegal skigåing i marka. Men det er skiglede av ypperste kvalitet, og jeg registrerer at jeg ikke er alene om å mene dette. Så kan Samulsen stå der med rødklisteret og barnåler og følge regelboka si.

God tur!

Vegard Fluge Samuelsen har skrevet dette svaret til Aukland

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Tvinges til å legge opp: – Drømte om å slutte på topp

    Har gått nesten 300 verdenscuprenn, tre OL og seks VM. Nå tvinges hun til å avslutte karrieren.
    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026