Taugbøl: – Det har gått overraskende bra i langløp

av Ingeborg Scheve • 05.08.2022
Håvard Solås Taugbøl
Sprintspesialisten Håvard Solås Taugbøl om den litt uventede langløpssuksessen, sprintsatsing og treningsfilosofi.

– Det har gått overraskende bra i langløp, så jeg tror nok at det passer meg bedre enn jeg trodde, sier Håvard Solås Taugbøl.  

Langrenn.com tok en prat med sprintlandslagsløperen like før start på det 52 kilometer lange Blink Classics i Ålgård torsdag kveld. 

Etter seieren i Totenrullen i juni, ledet Taugbøl den internasjonale rulleskiserien World Classic Tour i forkant av Blink Classics. 

– Det er jo litt overraskende at jeg skulle ta ledertrøya i en langløpsserie på rulleski, det må jeg si. Men det er veldig moro, og langløp i staking passer tydeligvis godt for meg selv om det er sprint og verdenscup jeg satser på og trener mot, sier Taugbøl. 

Mister ledertrøya
Taugbøl lå hele tida godt an i Blink Classics, og 28-åringen tok med seg en sterk 14. plass fra det 52 kilometer lange klassiskrennet under Blinkfestivalen.

Rennet, som endte i en massiv massespurt der Max Novak og Andrew Musgrave gjorde opp om seieren, var tredje runde av World Classics Tour 2022

Med 14. plass i Blink Classics og seier i Totenrullen, ligger Taugbøl fortsatt godt an sammenlagt i World Classic Tour, men måtte gi fra seg ledertrøya. Men sammenlagtkonkurransen i den internasjonale rulleskiserien var aldri noe mål for sprintlandslagsløperen fra Lillehammer. 

Neste renn i rulleskiserien er forøvrig Alliansloppet 48km lørdag. 27. august og Alliansloppet 15km intervallstart 28. august. Begge arrangeres i Trollhättan i Sverige.  

Advarer mot å kopiere treningsopplegg
Taugbøl er klar på at den treningen han gjør og hvordan han legger opp sitt treningsprogram er basert på hans egne forutsetninger og målsettinger, samt hans erfaringer med ulike modeller gjennom flere år. 

Han advarer derfor mot å kopiere andres treningsopplegg ukritisk. Det er ikke gitt at man selv blir god av å trene slik som andre supergode løpere gjør. 

– Jeg vet jo at den treningen som HC (Hans Christer Holund) gjør, ikke ville ikke vært bra for meg. Vi er to helt ulike løpere med veldig ulike egenskaper og ulike mål. Derfor må vi trene forskjellig, sier Taugbøl til Langrenn.com, og forklarer:

– HC er veldig god på det han er god på, mens min styrke er det HC er dårlig på, nemlig sprint. Skal du satse sprint må du ha fart i kroppen. Det hadde ikke gått for meg å gjøre som han: trene bare en hardøkt i hele juli og resten rolig. 

Taugbøl understreker samtidig at det også er mye av det distanseløperne gjør som er relevant for de som spisser sin satsing mot sprint. Derfor er det viktig å være nysgjerrig på hvordan andre trener. 

– HC har mange gode ideer og innspill, og selv om vi er forskjellige som utøvere, så tar jeg med meg mye innsikt og erfaring fra han. Vi diskuterer mye i landslaget, og mange av prinsippene for distanse og sprint er de samme, sier han. 

Taugbøl poengterer at langrenn er en utholdenhetsidrett. Da må det legges et solid grunnlag i bunn før sesongen starter: 

– Akkurat som HC, trener jeg også mye volum og mer rolig på sommeren. Så reduserer jeg litt på volumet utover høsten og kjører gradvis flere og tøffere hardøkter inn mot sesongstart og gjennom vinteren. Men nøyaktig hvordan vi legger opp uke til uke er litt forskjellig. 

Og hvordan er det å sitte i Swix-butikken å signere autografer med Craft-klær på? 
– Det er litt spesielt! Men de er veldig hyggelige her, så det går helt fint. 

Interessert i trening? Her har vi samlet stoff om trening, treningstips, trender og forskning

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Slår svensken på oppløpet i thrilleroppgjør om pallen

    Ankermannen som har reddet Norge gang på gang leverer igjen, sender solid søknad om VM-plass.
    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Gjør sitt livs løp, men sjanseløs på seieren

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Parkert i finalen, varsler revansj: – Jeg trives mye bedre i Trondheim

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Nytt norsk skrell i Engadin

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025
  • Norsk sprint-skrell i Engadin: – Fy søren, det var gøy!

    av Ingeborg Scheve
    25.01.2025