Thriller på oppløpet: Slik snøt han de norske gutta for seieren i sesongfinalen

av Ingeborg Scheve • 23.09.2023
Emil Persson sesongfinalen 157 XXC Rollerskitour 2023
Det var dødt løp mellom nordmannen fra Team Engcon og den svenske Ski Classics-kongen helt inn på oppløpet på sesongfinalen i 157 XCC SkiTour lørdag ettermiddag.

Det ble et thrilleroppgjør om sesongfinalen i det 45 kilometer lange rulleskirennet 157 XCC Open i Liared i Sverige lørdag ettermiddag. Men da Emil Persson satte inn rykket 200 meter før mål, ble Amund Hoel et nummer for liten.

Svensken, som også vant Ski Classics sammenlagt i vinter, tok sin tredje strake seier og med det også sammenlagtseieren i den prestisjetunge rulleskiserien. Nordmannen klokket inn et tidels sekund senere. 

Bak dem tok Hoels teamkollega en form for revansj: Ole Jørgen Bruvoll sikret seg tredjeplassen og henviste Perssons svenske lagkamerat Oskar Kardin til den sure fjerdeplassen. Alfred Buskqvist fra Team Ramudden ble nummer fem. 

– Vi fem hadde et bra samarbeid og det var ganske høy fart med litt angrep til og fra. Med en mil igjen gikk Oskar (Kardin) opp og kjørte, jeg svarte på den og etterpå trykket Amund Hoel til. Da sprakk gruppen opp, og de siste sju kilometerne var det Amund og meg, sier Persson. 

Svensken forteller om hard kamp helt inn på oppløpet, der han satte in det avgjørende rykket.

– Det var på dagonalstrekket med kanskje 200 meter til mål, sier Persson.  

Topp 3 menn, 157 XXC Open
1. Emil Persson, Lager 157 Ski Team, 1:44:12
2. Amund Hoel, Team Engcon, +0.12
3. Ole Jørgen Bruvoll, Team Engcon, +0.54

Fullstendige resultater

Slik gikk det i dameklassen av 157 XXC Open: 24-åringen knuste Ski Classics-dronninga i sesongfinalen

Revansjemuligheter om en uke
Men selv om årets 157 XCC SkiTour er historie, er det nye muligheter neste helg: Søndag 1. oktober kjøres det ni mil lange Klarälvsloppet fra xx til Karlstad. 

Der stiller hele langløpsadelen til start så vel som verdenscupstjerner fra både allround langrenn og skiskyting. 

Men ekstra stor spenning er knyttet til den forventede duellen mellom Petter Northug og Calle Halfvarsson. De to erkerivalene har Vasaloppet som ett av vinterens hovedmål, og Klarälvsloppet har en løypeprofil og løpslengde som likner Vasaloppet. Klarälvsloppet sendes direkte i på SC Play. 

Les mer: Se Petter Northug vs. Calle Halfvarsson minutt for minutt

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Max Novak (SWE), Ole Joergen Bruvoll (NOR), (l-r) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
    1

    Disket i Birkebeinerrennet etter dette: – Provoserer meg

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025
  • Astrid Øyre Slind Ski Classics Reistadløpet Setermoen-Bardufoss (NOR).
    1

    Astrid Øyre Slind etter andreplassen: – Feige lag

    by Ingeborg Scheve
    29.03.2025
  • Stian Hoelgaard (NOR) - Ski Classics ITT Orsa Groenklitt - Groenklitt (SWE).
    1

    Legger opp etter 13 sesonger på øverste nivå

    by Ingeborg Scheve
    01.04.2025
  • Håvard Solås Taugbøl of Norway competes in the men's free technique sprint prologue during day 2 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on February 27, 2025 in Trondheim.
    1

    Sa fra seg landslagsplassen for å gå løs på en ny idrett

    by Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Mathias Aas Rolid (NOR), Vebjoern Moen (NOR), (l-r) - Ski Classics Marcialonga - Trentino (ITA).
    1

    – Føler meg skviset ut

    by Ingeborg Scheve
    13.04.2025

FlerE artikler

  • OL-legenden om Klæbo: – Han er unik, men…

    Med under ett år til OL 2026 og stadig flere tegn til russisk retur, gjør OL-legenden opp status: – Klæbo er unik, men Bolshunov har vist at han er den beste. Og stjerneskuddet Korostelev i et OL...?
    av Ingeborg Scheve
    18.04.2025
  • Sa fra seg landslagsplassen for å gå løs på en ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Klæbo-rival er blitt pappa

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Verdensmesteren ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025