To skirenn avrunder Ski Classics sesong XIV

av Marthe Katrine Myhre • 17.06.2022
Ski Classics avrunder sesong XIV i nok en dobbel Pro Tour-arrangementshelg, med Reistadløpet og splitter nye Ski Classics Finale Summit 2 Senja, begge i Norge.

Ski Classics avrunder sesong XIV i nok en dobbel Pro Tour-arrangementshelg, med Reistadløpet og splitter nye Ski Classics Finale Summit 2 Senja, begge i Norge.

Lørdag 1. april starter Ski Classics finalehelg med Reistadløpet, sesongens 13. skirenn og en av de mest krevende utfordringene gjennom hele sesongen. Det 50 kilometer rennet starter i Setermoen, som ligger i Bardu kommune, og går gjennom arktiske landskap og fjelltopper før det kommer til mål i Bardufoss i Målselv kommune.

Så langt er det ingen som har vunnet skirennet uten feste, da de fleste skiløpere bruker vanlig diagonal for å ta seg opp de tøffe stigningene. Løypa har utfordrende stigninger opp til fjellene, men naturen er utvilsomt fantastisk.

Foto: Magnus Östh/Ski Classics

Reistadløpet har en lang historie som går helt tilbake til 1958. Arrangementet minnes en lokal skilegende, oberst Ole Reistad, norgesmester i femkamp i 1922 og skipatruljelederen som vant OL-gull i St. Moritz i 1928.

Søndag 2. april er det splitter nye Ski Classics Finale Summit 2 Senja, og det 14. og siste arrangementet i sesong XIV, hvor alle Pro Team-utøverne og deres Pro Team vil være til stede for å feire slutten av sesongen. Det 65 kilometer lange skirennet starter i Bardufoss og ender på Finnsnes, og går gjennom fantastisk natur.

Summit 2 Senja er et løp fra fjell til fjord, som involverer ytterligere to kommuner, Sørreisa og Senja.

Ski Classics Finale Summit 2 Senja har sitt utspring i Reistadløpets motto: «Utvikle skisporten i regionen». Dette er et samarbeidsprosjekt med formål å etablere en unik infrastruktur for ski og folkehelse, med et hovednett på 100 kilometer skiløyper mellom Finnsnes og Setermoen.

Reistadløpet og Ski Classics Finale Summit 2 Senja vil være de viktigste ingrediensene i Reistadløpet Skifestival hvor flere andre arrangementer vil være tilgjengelig for publikum. Reistadløpet er åpent for Pro Tour-utøvere og mosjonistene, mens Ski Classics Finale Summit 2 Senja-løpet kun vil være et eliteløp.

Reistadløpet ser frem til å utvikle konseptet videre og få på plass unike bidrag til folkehelse, næringsliv og liv i Ole Reistads ånd. For Reistadløpet og Ski Classics Finale Summit 2 Senja-arrangementer, forvent ikke mindre enn en spektakulær avslutning for Ski Classics sesong XIV.

Ski Classics Pro Tour sesong XIV (2022/2023)

Arrangement 1: 10. desember 2022 – Bad Gastein PTT, Bad Gastein, Østerrike, 15 km

Arrangement 2: 11. desember 2022 – Bad Gastein Criterium, Bad Gastein, Østerrike, 35 km

Arrangement 3: 17.desember 2022 – La Venosta Criterium, Val Venosta, Italy, 40km

Arrangement 4: 14.januar 2023 – Pustertaler Ski Marathon, Sexten, Italy, 62km

Arrangement 5: 15.januar 2023 – Prato Piazza Mountain Challenge, Niederdorf, Italy, 30km

Arrangement 6: 21.januar 2023 – Engadin La Diagonela, Engadin, Sveits, 55 km

Arrangement 7: 29.januar 2023 – Marcialonga, Trentino, Italy, 70km

Arrangement 8: 12.februar 2023 – Jizerská50, Bedrichov, Czech Republic, 50km

Arrangement 9: 18.februar, 2023 – Grönklitt Criterium, Orsa Grönklitt, Sweden, 50km

Arrangement 10: 19.februar, 2023 – Grönklitt ITT, Orsa Grönklitt, Sweden, 15km

Arrangement 11: 5.mars, 2023 – Vasaloppet, Sälen-Mora, Sweden, 90km

Arrangement 12: 18.mars, 2023 – Birkebeinerrennet, Rena-Lillehammer, Norway, 54km

Arrangement 13: 1.april, 2023 – Reistadløpet, Setermoen-Bardufoss, Norway, 50km

Arrangement 14: 2.april, 2023 – Summit 2 Senja, Bardufoss- Finnsnes, Norway, 65km

Hele Ski Classics kalendereren: 17. juni kl. 16:00 CET

Mer info om Ski Classics Pro Tour finner du på skiclassics.com.

Få tilgang til videoer og komplette sendinger fra sesong XII til SC Play.

Som medlem av langrenn.com får du full tilgang til alt innhold på siden og livestreaming av Ski Classics Pro Tour-arrangementer med engelsk kommentar.

Når du blir en del av et av verdens ledende XC-skimiljø, vil du motta mange eksklusive tilbud hele året.

Registrer deg HER som medlem.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Norsk landslagstrener: – En grusom situasjon

    Lover å støtte utøveren sin. Vet ikke hvordan det vil ende for den tidligere juniorverdensmesteren.
    av Ingeborg Scheve
    21.10.2026
  • Åpner for visumnekt for russiske løpere

    av Langrenn.com
    21.10.2026
  • Nå åpner langrennsløypene: Her er det tidligsnø-garanti i 2026

    av Mattias Modéen og Ingeborg Scheve
    21.10.2026
  • To norske talenter headhuntet til prestisjelag i Ski Classics

    av Leandro Lutz
    21.10.2026
  • Medlemstilbud: 15 % rabatt på løypekort i Torsby Skitunnel

    av Langrenn.com i samarbeid med Torsbys skidtunnel
    21.10.2026