1-0 til meg!

av rejlers • 20.01.2001
Odd-Bjørn Hjelmeset var svært glad etter jaktstart-gullet. Aldri tidligere har han møtt Alsgaard i spurt etter 15 kilometer. – 1-0 til meg, sier Hjelmeset spøkefullt.

Dermed innkasserte lysluggen sitt tredje NM-gull.
– Dette var det man kan kalle bombe. Hvem hadde trodd at jeg skulle slå Alsgaard i en spurt, sier Hjelmeset undrende.

Han ledet med åtte sekunder på Alsgaard etter torsdagens klassiske distanse. Alsgaard var tidlig i rygg på Hjelmeset og rykket tvert. Hjelmeset slapp, men fikk senere heng på Skjeldal og Aukland. Trioen gikk inn Alsgaard et par kilometer før mål. Dermed var det klart for fire løpere i spurten.
– Jeg skjønte at det kunne bli medalje en kilometer før mål. Jeg skulle da alltids klare å slå Skjeldal i spurten. Han er så gammel og treig, spøker Hjelmeset på pressekonferansen.

Inn på oppløpet var Alsgaard klart i tet og rett før målstreken løftet han armene i været – i god tro om at han hadde vunnet. Men neida. Hjelmeset kom som en rakett på inneren og strakk benet frem – så vidt foran Alsgaard.
– Jeg har aldri slått Thomas i en spurt etter 15 kilometer. Nå leder jeg 1-0, fleiper Hjelmeset.

Dagens NM-gull var den tredje i rekken for lysluggen fra Fjellug/Vereide.
Han er usikker på hva som skjer videre i mesterskapet.
– Etter planen skal jeg gå stafetten i morgen og tirsdagens tremil. Vi får se. Jeg var ikke all verden kvikk i bena i går morges. Kanskje trenger jeg litt hvile.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Tvinges til å stå over NM på Gåsbu

    Regionlagskometen leverer gang på gang i verdenscupen, men har ikke noen garantert plass i VM-troppen. Nå mister han hele NM på Gåsbu.
    av Ingeborg Scheve
    13.01.2025
  • Northug frykter at NM kan ryke, flere har kniven på strupen

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2025
  • Ferdig som landslagssjef, går av etter VM

    av Langrenn.com
    13.01.2025
  • Ble umulig å unngå i verdenscuputtaket

    av Langrenn.com
    13.01.2025
  • – Kan gi en kjempefordel i skirenn

    av Ingeborg Scheve
    13.01.2025