Forbannet på FIS: – Må være folk som aldri har gått på ski

av Ingeborg Scheve • 21.05.2023
Skimiljøet freser over at nok en klassiker i langrenn er på vei til å forsvinne. I FIS-ledelsen var det ingen større debatt.

Skimiljøet freser over at nok en klassiker i langrenn er på vei til å forsvinne. I FIS-ledelsen var det ingen større debatt.

Nå skal herrestafetten er kortes ned fra 4x10km til 4×7.5km. Det får skimiljøet til å tenne på alle plugger.  

Under vårkonferansen til det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) besluttet langrennskomiteen at herrestafetten skal kortes ned fra 4x10km til 4×7.5km også i mesterskap fra og med kommende sesong. 

Det er i tråd med vedtaket om at like distanser for kvinner og menn skal innføres også for mesterskap og i OL. I vinter ble like distanser innført i verdenscupen, men ikke i mesterskap på elitenivå. Ifølge de som deltok på møtene i langrennskomiteen, var det lite drama rundt saken. 

– Det var faktisk ikke noen større debatt. Alle var ganske overens, sier Sveriges langrennssjef Lars Öberg, som var på møtet i Dubrovnik. 

Les også: Nå forsvinner Norges paradeøvelse fra OL og VM

Skimiljøet freser
Flere av de norske landslagsløperne er kritiske til beslutningen i langrennskomiteen til FIS. Men også de svenske løperne er forbannet.

De føler seg overhodet ikke hørt i saken, og mener dette føyer seg inn i rekka av vedtak som har kommet fra FIS de siste åra uten støtte fra utøverne. 

– Jeg fatter ikke hvorfor de må forandre alt hele tida, sier Jens Burman til Expressen

– Jeg digger det gamle formatet med fire ganger ti kilometer. I min verden behøver man ikke endre på det. Jeg ser ikke på hvilken måte det skulle bli bedre nå, sukker han.

Burman var heller ikke nådig mot FIS da Langrenn.com snakket med han om like distanser i fjor høst. 

Les mer:
Jens Burman freser mot FIS: – Man tar jo bort alt av ordentlig skiløping

Saken fortsetter under

Jens Burman 15km CL SM 2022
Jens Burman var kritisk til innføringen av like distanser: Mener langrenn mister sin egenart når alt blir kortere. Nå frykter han at nok en øvelse ryker.

Også landslagskollega Calle Halfvarsson gir FIS det glatte lag for endringen. 

– Det tas bare en masse beslutninger, og etterpå sitter man der som utøver og undrer seg på hvem som kan ha vært med og kommet på dette her, sier 34-åringen, og fortsetter oppgitt: 

– Det kan jo ikke ha vært noen utøvere fra verdenscupen i hvert fall. Det må ha vært noen som aldri har gått på ski. 

Tidligere leder av langrennskomiteen i FIS Vegard Ulvang mener forslaget om å korte ned herrestafetten er en katastrofe. 

– Du kødder ikke med det beste TV-innholdet, sier han til Dagbladet. 

Ulvang minner om at herrestafettene i mesterskap har de klart høyeste TV-tallene, og poengterer at det ikke er automatikk i alt blir mer TV-vennlig når distansene blir kortere. 

– Det er en misforståelse at alt som blir kortere samtidig blir mer underholdende, sier langrennslegenden. 

Saken fortsetter under

Calle Halfvarsson er ikke nådig mot FIS: – Må ha vært noen som aldri har gått på ski.

Mer action
Noen unntak fra misnøyen finnes det. Sveriges nye skistjerne Edvin Anger er utelukkende positiv til kortere stafettetapper. Han trigges nettopp av argumentet om at stafettene blir mer underholdende på den måten. 

– Det passer bra for meg i hvert fall. Det kommer til å gjøre at (stafetten) blir litt mer fartsfylt og at det blir litt mer som hender, sier 21-åringen, som til nå hovedsakelig har hevdet seg i sprint. 

Avgjøres på torsdag
Det er styret i organisasjonen, FIS Council, som skal ta den endelige avgjørelsen. Det skjer på det neste styremøtet, som arrangeres torsdag 25. mai. 

Det er sjelden at FIS Council går imot vedtak fra underkomiteene, men sist gang det samme forslaget skulle opp til endelig vedtak, sa styret nei. Og det var nettopp underholdningsverdien som reddet herrestafetten sist gang langrennskomitéen i FIS foreslo å kutte den til 4×7.5km. 

Vegard Ulvang
Vegard Ulvang sto i bresjen for like distanser for kvinner og menn, men mener FIS er på villspor med å kutte ned herrestafetten fra 4x10km.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • 240104 Skidor DAVOS,SWITZERLAND,04.JAN.24 - NORDIC SKIING, CROSS COUNTRY SKIING - FIS World Cup, Tour de Ski, 20km pursuit, classic, ladies. Image shows Oeyre Astrid Slind (NOR), Krista Parmakoski (FIN) and Austgulen Kristin Fosnaes (NOR).
    1

    Kåret til «hotteste single langrennsløper»

    by Ingeborg Scheve
    25.11.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway after men’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Klæbo ut mot ryktene

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025

FlerE artikler

  • Fortviler:– Jeg begynner å innse at langrenn kanskje ikke er noe

    Han slår Klæbo, men er knust etter søndagens 10-kilometer i Trondheim: Vurderer på direkten om han skal begynne med noe annet.
    av Ingeborg Scheve
    07.12.2025
  • Hadde seieren i lomma – totalstopp for Suvi Minkkinen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.12.2025
  • – Gi denne mannen en OL-billett!

    av Ingeborg Scheve
    07.12.2025
  • Frida ett skudd fra seier i IBU-cupen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.12.2025
  • Sekundstrid i Granåsen, ukjent italiener med realt skremmeskudd

    av Ingeborg Scheve
    07.12.2025