Forbannet på FIS: – Vi er nødt til å forsvare oss

av Ingeborg Scheve • 25.06.2024
16.12.2023, Trondheim, Norway (NOR): Lotta Udnes Weng (NOR), Frida Karlsson (SWE), Rosie Brennan (USA), Delphine Claudel (FRA), (l-r) - FIS world cup cross-country, skiathlon, Trondheim (NOR).
Det går mot full splittelse i det internasjonale ski- og snowboardforbundet. Nå saksøkes FIS over salg av media- og markedsrettigheter.

Det går mot full splittelse i det internasjonale ski- og snowboardforbundet. Nå saksøkes FIS over salg av media- og markedsrettigheter.

Etter flere måneder med ulmende misnøye og mytteristemning blant flere av de største nasjonene i det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS), har østerrikerne fått nok. Det østerrikske skiforbundet saksøker nå FIS. 

Kort oppsummert handler det aktuelle søksmålet om salg av media- og markedsrettigheter. I april vedtok FIS-presidenten Johan Eliasch at disse rettighetene skal sentraliseres, og at produksjonsselskapet Infront får ansvaret for det – til tross for at en rekke av medlemslandene var uenige. 

Til nå har det vært slik at medie- og markedsrettigheter har vært forhandlet individuelt av de nasjonale forbundene for de enkelte verdenscuprundene og mesterskapene.

Økende misnøye innad i FIS
Konflikten mellom det internasjonale ski- og snowboardforbundet og medlemslandene, spesifikt de som har dannet det nye alternative forbundet «Snowflake» er i ferd med å utvikle seg til full krig. «Snowflake» er en form for G7-konstellasjon med flere av de sterkeste nasjonene i FIS, inkludert Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Italia, Frankrike og Østerrike. 

De er sterkt kritiske til prosesser innad i FIS og måten den omstridte presidenten Johan Eliasch trumfer igjennom sine prosjekter. 

I april toppet det seg igjen, og «Snowflake»-landene truet da med å ta saken til retten. Nå har det østerrikske skiforbundet (ÖSV) altså gjort alvor av truslene. 

– Med denne avgjørelsen har FIS-styret begrenset konkurransen i markedet, og det påvirker oss i ÖSV allerede, sier generalsekretær i ÖSV Christian Scherer til SportsBusiness. Han forklarer at ÖSV risikerer å tape millioner dersom den sentraliserte avtalen ikke leverer. 

– Fra et forretningsstandpunkt er vi nødt til å forsvare oss, sier Scherer.   

Infront er forøvrig det samme selskapet som er sentral i korrupsjonssaken mot tidligere skiskytterpresident Anders Besseberg. 

Les mer: 
Krangler om penger: – Kan ødelegge alt

Saken fortsetter under

TV camera operator ahead of the FIS women’s 10 km classic technique mass start during FIS Tour de Ski on January 3, 2020 in Val di Fiemme.

FAKTA: Dette er saken 
Til nå har det vært slik at TV- og medierettigheter har vært forhandlet individuelt av de nasjonale forbundene for de enkelte verdenscuprundene. Eliasch vil at dette skal forhandles av FIS sentralt, og har derfor gitt oppdraget med å forhandle TV-rettighetene til samtlige av forbundets arrangementer til selskapet Infront. 

– Sentralisering (av rettighetene) åpner døren til en verden av muligheter i medier og innholdsproduksjon. Det vil øke de digitale mulighetene og engasjere fans som aldri før, sier FIS-president Johan Eliasch i en pressemelding.

Kontrakten med Infront ble presentert allerede i august fjor, men møtte sterk motstand fra en rekke land som ikke ville godkjenne avtalen, inkludert Norge og Sverige. 

Gikk bak ryggen på medlemmene
I april toppet det seg igjen. Da stemte styret i FIS for å vedta den omstridte avtalen, til tross for at det var et krisemøte i februar der man forsøkte å finne en kontraktløsning som alle medlemslandene kunne stille seg bak. 

Nå har styret vedtatt den originale kontrakten, som gjelder uansett hva medlemslandene mener. Vedtaket ble fattet i hemmelighet, uten at medlemslandene fikk vite at det skulle stemmes over. 

Norges daværende representant styret Erik Røste er en av flere som ble kraftig irritert over FIS-styrets vedtak. 

– Dette kom i møtet uten noen form for saksforberedelse. Derfor tok flere av oss til orde for at en så inngripende endring av konkurransereglementet ikke kunne diskuteres og vedtas uten grundig saksforberedelse. Det ble allikevel vedtatt. For meg så er det uklart hva denne endringen vil bety, sa Røste til NRK i april, og la til at den typen hemmelig avstemning er helt uvanlig.   

– Det har jeg aldri vært med på i løpet av mine seks år, med unntak av når vi tildeler VM.

Omstridt FIS-president
Det er heller ikke første gang at flere av de mektigste medlemslandene er misfornøyde med presidenten Johan Eliasch. 

Han anklages for å være udemokratisk og maktsyk, enerådig og egoistisk. Da presidenten ble gjenvalgt på FIS-kongressen i 2022, truet motstanderne med å kjenne valget ulovlig. 

Les mer: Saksøker FIS over gjenvalget av FIS-president Johan Eliasch

Johan Eliasch. Foto: FIS

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Fossesholm gjør VM-comeback

    La opp verdenscupkarrieren i langrenn i fjor høst. Nå gjør hun VM-comeback på elitenivå, i en helt annen idrett.
    av Langrenn.com
    21.06.2026
  • Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • La opp i april – nå er hun gift!

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026