Fosnæs knuste konkurrentene – slo nesten alle gutta i Pinåsløpet
VM-sølvvinner Kristin Austgulen Fosnæs leverte et løp i særklasse og vant Pinåsløpet med over 15 minutters margin. Langrennsprofilen tok tredjeplass totalt – kun slått av to menn.
Kristin Austgulen Fosnæs var i en egen liga i Pinåsløpet på lørdag formiddag. Hun vant det åtte kilometer lange terrengløpet med over et kvarters margin, og ble nummer dessuten nummer tre totalt uansett klasse bare 1:40 bak totalvinneren.
24-åringen, som gikk ankeretappen for det norske stafettlaget under VM i Trondheim i vinter, er i gang med sin andre sesong på det norske elitelandslaget i langrenn.
Se også: Fosnæs om det ukjente dramaet på VM-stafetten
Totalseier til Ragde Charge
De var imidlertid Mikael Gunnulfsen fra langløpslaget til Jørgen og Anders Aukland som var førstemann i mål, også han med solid margin.
32-åringen fra Ørn IF er en av to nye kanoner i Team Ragde Charge denne sesongen, og nybakt pappa. Han var inne drøyt minuttet foran til Per Ingvar Tollehaug, mens unggutten Erik Eliassen sikret seg den siste pallplassen i herreklassen.
Se også: Aukland jubler over nysignering: – Han har en giftig avslutning
Resultater Pinåsløpet 2025
Topp 3 menn
1. Mikael Gunnulfsen, ØRN IF/ Team Ragde Charge, 37:02
2. Per Ingvar Tollehaug, Team Aksjesnadder, 38:13
3. Erik Eliassen, IL Runar, 39:02
Topp 3 kvinner
1. Kristin Austgulen Fosnæs, Fossum IF/ elitelandslaget, 38:42
2. Celine Abrahamsen, Herkules Ski/Grenland Ski, 54:42
3. Anne Lindalen Stenerud, Tønsberg Triathlonklubb, 1:06:33
I fjor var det Gunnulfsens tidligere teamkollega David Thorvik og ungjenta Åse Marie Halaas Appenzeller som vant.
Les mer: 13-åring satte hele senioreliten på plass
Dette er Pinåsløpet
Det åtte kilometer lange Pinåsløpet er lagt opp som en rundløype over toppen Pinås på 367 meter over havet, med start og mål i Dalen på Steinsholt i Lardal.
Totalt byr løypa på 300 høydemeter på en blanding av sti, traktor- og skogsbilvei, med en drikkestasjon underveis.
Løyperekordene er på 33:20 for menn og 35:47 for kvinner, og tilhører henholdsvis David Thorvik (2023) og Nora Sanness (2022). Thorvik vant også fjorårets løp, men var ikke
Les også: Er hun Norges nye skistjerne?
Tradisjon for eliteoppgjør
Pinåsløpet er kjent for å trekke celebre startfelt, og slik har det vært helt siden oppstarten i 2003.
Tidligere vinnere er blant annet Eirik Mysen, Simen Østensen, Odd-Bjørn Hjelmeseth og Anders Aukland på herresida; Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen, Vibeke Skofterud og Marthe Kristoffersen på damesida.
Flere landslagsløpere har også vært på pallen i Pinåsløpet, inkludert Simen Hegstad Krüger, Harald Østberg Amundsen, Sjur Røthe og Astrid Uhrenholdt Jacobsen.
Da Petter Northug stilte i 2013 fikk han «tjejdeng», av Kristin Størmer Steira.
Les også: «O2-monsteret» knuste konkurrentene i Pinåsløpet
Blant tidligere vinnere og deltakere i Pinåsløpet:
Harald Østberg Amundsen
Hedda Østberg Amundsen
Tiril Eckhoff
Martine Ek Hagen
Marte Mæhlum Johansen
Kari Øyre Slind
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jakobsen
Vibeke Skofterud
Marthe Kristoffersen
Kathrine Harsem
hele Team Northug,
Tord Asle Gjerdalen
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røhte
Simen Hegstad Krüger
Jens Arne Svartedal
Anders Gløersen
Devon Kershaw
Simen Østensen
Ella Gjømle
Kristin Størmer Steira
Odd Bjørn Hjelmeset
Tore Ruud Hofstad
Anders og Jørgen Aukland
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Harald Astrup Arnesen
Nora Sanness
Edvard Sandvik
David Thorvik










