Fryktet å miste OL-plassen – svarer med ellevill oppvisning
Hadde ikke konkurrert på en måned, og var reelt bekymret for at OL-drømmen kunne ryke. Så kliner hun til når det gjelder som mest – i helga som kan bli helt avgjørende.
I forkant av helgas renn i Falun var Jonna Sundling uvanlig nervøs. Superstjernen, som står med fire strake mesterskapsgull, fryktet at hun ville bli vraket til årets OL. Det til tross for at hun har hatt klarsignal til OL siden mai.
Da Sundling gikk til start på lørdag, hadde hun hadde ikke konkurrert på over en måned, og var reelt bekymret for å bli turist i Italia.
– Jeg håper at jeg får gå. Det er kjempetøft i denne situasjonen, sa landslagsveteranen før rennhelga i Falun.
Les mer:
Absurd: Verdens beste kan bli vraket til OL
Nå, to dager og to renn senere, har hun fasiten.
Lørdag vinner Sundling thrillerduellen mot rivalen Linn Svahn sprinten.
Svahn er raskest i prologen, og slår også Sundling med 0.89 sekunder i semifinalen. Men i finalen gjør Sundling kort prosess. Hun trår til i den siste bakken og vinner med over to sekunders margin.
Søndag gjør hun det igjen. Sundling vinner 10-kilometeren med vanvittige ett minutt og 10 sekunder ned til Evelina Crüsell på andreplass.
Hvilken karakter gir du denne helga?
– Den får godkjent… eller mer enn godkjent. Det var kjempebra! Det er alltid kult når det går bra resultatmessig, men det viktigste var å få konkurrere og komme i gang igjen. At det i tillegg gikk så bra, er bare skikkelig digg, sier Sundling til Expressen.
Saken fortsetter under

Får gå enda et renn i OL
Søndagens 10 kilometer klassisk er også en OL-øvelse. Nå vil Sundling ikke bare få gå sprinten, men også denne distansen i OL som en av fire svensker. Det ser hun fram til.
– Ja, jeg er sugen på det, sier Sundling.
I tillegg til helgas to seire i Falun, står 31-åringen fra Umeå med andreplass på sprinten og seier på 20 kilometer fristil fra verdenscupåpningen i Ruka, fjerdeplass på sprinten og femteplass på skiathlon fra verdenscupen i Trondheim samt seier på sprinten og teamsprinten fra verdenscupen i Davos før jul. På den nasjonale sesongåpningen i Gällivare ble Sundling nummer to, bak Maja Dahlqvist.
Hva skjer med Svahn?
Også Svahn er tatt ut til OL, men er avhengig av å levere for å få gå sprinten og/eller andre øvelser i OL. Heller ikke hun har konkurrert siden midt i desember.
Helgas resultater i Falun viser også hun er i form. Svahn vant fredagens 10 kilometer klassisk, ble altså nummer to på lørdagens thrillersprint, men gikk ikke søndagens fristilrenn.
Nå eller aldri
For Svahn er årets OL ekstra viktig. 26-åringen har vært forfulgt av uflaks siden gjennombruddet i 2021. Skader og sykdom har gjort at hun har mistet samtlige tre mesterskap etter det. Skulderskaden hun pådro seg like før VM 2021 var så alvorlig og omfattende at Svahn mistet både OL 2022 og VM 2023.
I vinter lå endelig alt til rette for en superrevansj i VM i Trondheim. Svahn hadde vist superform inn mot mesterskapet. Men dagen før VM-sprinten i Granåsen sklir hun på isen på den siste treningsøkta. Dermed ryker VM 2025 og hele resten av sesongen.
Nå setter Linn Svahn alt inn på vinterens OL i Italia. Hun er nemlig usikker på om det blir noen flere.
– Det er ikke så selvsagt at man får en enorm revansjelyst hvis man ikke lykkes, sier hun.
Se også: Gir alt for ett OL: – Tror ikke jeg orker mer etter 2026
Nye runder uflaks
Det går nesten et halvt år før Svahn er tilbake i normal trening etter hjernerystelsen og nakkeskaden hun pådro seg i Trondheim. Og det var lenge uklart om hun ville rekke sesongstarten i november. Det gjør hun, i hvert fall i skadesammenheng. Og på landslagets siste testrenn, knuser hun alle.
Men like før den nasjonale sesongstarten blir Svahn forkjølet, og mister både den og verdenscupåpningen i Ruka uka etter. Hun sesongdebuterer med verdenscupen i Trondheim og får også med seg den neste runden i Davos.
Men så smeller det igjen. Dagen før Tour de Ski starter får Svahn en mystisk fotskade og dermed mister hun touren.
Det er ingen som er i tvil om at Linn Svahn er giftig når hun er i form. Men så langt står hun altså med totalt tre relevante resultater for sesongen: Tredjeplass fra verdenscupsprinten i Trondheim og femteplass fra verdenscupsprinten i Davos, samt andreplass på sprinten i Falun på lørdag.











