Her ryker OL-drømmen

av Langrenn.com • 02.01.2026
Oskar Svensson of Sweden after competing in the men's classic technique team sprint final during day 8 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 5, 2025 in Trondheim.
Bronsevinneren fra VM i Trondheim ryker ut i prologen i Skandinavisk Cup i Finland, nå er OL-drømmen knust. Norsk outsider med kanonprolog.

Bronsevinneren fra VM i Trondheim ryker ut i prologen i Skandinavisk Cup i Finland, nå er OL-drømmen knust. Norsk outsider med kanonprolog.

Bronsevinneren fra VM-teamsprinten i Trondheim i vinter kjempet om en av de siste plassene til den svenske troppen til OL i februar. Men Oskar Svensson tar seg ikke videre fra prologen på klassisksprinten i Skandinavisk Cup, og dermed ryker OL-drømmen for mesterskapsveteranen. Den svenske 30-åringen er en av flere landslagskanoner som ryker ut i prologen i Vantaa fredag morgen.

Even Northug leverer en grei prolog og er videre til heat og finaler som nummer. 

Men dagens skrell er Kristian Kongssund. 21-åringen fra regionlaget Elon Innlandet leverer dagens nest beste tid og blir beste norske, like foran Filip Skari. Totalt er det 13 norske som tar seg videre til heat og finaler.  

Se også: Tidenes startfelt til Skandinavisk Cup – Se alle renn direkte på SC Play

Skandinavisk Cup 2026 resultater 

Topp 3 menn, prolog klassisk

1. Juuso Harala, Finland, 3:09.15
2. Kristian Kongssund, Norge, +1.82
3. Filip Skari, Norge, +2.69

Fullstendige resultater

Heat og finaler starter klokka 11:15. 

Eksklusivt på SC Play

Alle de stjernespekkede konkurransene fra Skandinavisk Cup i Vaanta sendes både direkte og i opptak på SC Play, som har eksklusive senderettigheter i alle land unntatt Finland (der rettighetene ikke er eksklusive).

SC Play er inkludert i medlemskapet på Langrenn.com, Langd.se, ProXCskiing.com, Maastohiihto.com og Bezky.net. 

Klikk her for å bli medlem

Sesongens kanskje viktigste cup

Skandinavisk Cup er sesongens kanskje viktigste rennserie for de som ikke er fast på elitelandslaget. I potten ligger nemlig friplasser til verdenscupen, og muligheter til å kjempe om en sjanse til å gå seg inn i – eller tilbake i – diskusjonen om de aller siste OL-plassene. 

I tillegg er det slik at beste norske løper på 20 kilometeren i Vantaa får friplass til 10 kilometeren under verdenscupen i Oberhof helga 17. og 18. januar. Dessuten teller Skandinavisk Cup tungt i uttaket til U23-VM.

FAKTA: Skandinavisk Cup 

Hvem: Kvinner og menn senior
Hva: Andre runde i Skandinavisk Cup 2025-26
Hvor: Vaanta, Finland
Når: 2. til 4. januar, 2026
TV: SC Play

PROGRAM

Fredag 2. januar, Sprint klassisk

08:45: Prolog, kvinner og menn
11:15: Heat og finaler, kvinner og menn
Startlister, resultater og detaljer

Lørdag 3. januar, 20km klassisk

08:45: 20km klassisk individuell start, kvinner
12:30: 20km klassisk individuell start, menn
Startlister, resultater og detaljer

Søndag 4. januar, 10km fristil

08:45: 10km fristil individuell start, kvinner
12:30: 10km fristil individuell start, menn
Startlister, resultater og detaljer

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Holund: – Dessverre, Emil 

    by Ingeborg Scheve
    08.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026

FlerE artikler

  • Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    Har tatt ut laget til tirsdagens OL-sprint i Val di Fiemme. Nå er det klart at stafettverdensmesteren fra Trondheim vrakes. Dette er løperne som får gå.
    av Langrenn.com
    09.02.2026
  • Detaljen som kan felle Skistad i OL-sprinten

    av Ingeborg Scheve
    09.02.2026
  • Vil sette inn Emil Iversen på femmila

    av Ingeborg Scheve
    09.02.2026
  • – Du går bare og gleder deg til å komme ut i skogen og sippe litt der

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2026
  • – Plutselig blir det panikk

    av Ingeborg Scheve
    08.02.2026