Johaug slår grundig tilbake etter VM, overlegen i Holmenkollen

av Ingeborg Scheve • 15.03.2025
Therese Johaug of Norway competes in women’s 20 km interval start classic technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 15, 2025 in Oslo.
Therese Johaug er lei av andreplasser og i kanonform, tar grundig revansj og knuser svenskene på 20-kilometeren på hjemmebane, dobbelt norsk i Holmenkollen.

Therese Johaug er lei av andreplasser og i kanonform, tar grundig revansj og knuser svenskene på 20-kilometeren på hjemmebane, dobbelt norsk i Holmenkollen.

Verdenscupen i Holmenkollen resultater: Therese Johaug treffer teknisk på en helt annen måte enn under VM i Trondheim, leder fra første mellomtid, og slår svenske Ebba Andersson med over halvminuttet på 20-kilometeren i Holmenkollen. 

Astrid Øyre Slind, som også hadde stang-ut under VM, går inn 16.5 sekunder bak Johaug og henviser den tredoble VM-gullvinneren Andersson til tredjeplass. Like etter målgang blir Andersson imidlertid disket for brudd på teknikkreglene. Siden svensken hadde ett gult kort for dette fra før, ble hun disket direkte. Og tyske Victoria Carl rykket opp på den siste pallplassen.

Se også:
Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

Det er ingen tvil om at seieren smakte for Johaug.

 – Jeg hadde veldig lyst til å få til et godt skirenn. Det er godt for meg å få bekreftet at formen er bra. Det var den i Trondheim også, men da hadde jeg ikke marginene på min side, sier Johaug til NRK etter målgang. 

Hun tar med det sin femte seier i verdenscupen etter comebacken, i tillegg til sammenlagtseieren i Tour de Ski. Det var også Johaugs 88. verdenscupseier i karrieren.

To av Sveriges største stjerner, Frida Karlsson som vant VM-femmila og Jonna Sundling som tok tre gull i Trondheim, er imidlertid ikke med i verdenscupen i Holmenkollen. 

Se også: Så mye tjente stjernene på VM i Trondheim

Fortsatt forbannet

Johaug er fortsatt irritert over VM i Trondheim, der hun tok fire medaljer av fire mulige, men fikk svenske-deng på samtlige renn. 

Fasiten er tre sølv og bronse på den historiske femmila, tidenes første for kvinner i et mesterskap og selve triggeren for comebacken. Målet var gull. 

– Jeg fikk ikke bevist hva jeg var god for, sier Johaug til VG, med henvisning til det krevende føret. 

Nå åpner 36-åringen for å utvide comebacken. Hun vil verken avkrefte eller bekrefte, men forteller at ektemannen er ivrig på at hun skal gå OL neste vinter.  

– Han driver propaganda på hjemmebane for å få meg til OL. Jeg begynner å lure på om han vil utsette å få flere unger, sier Johaug og ler. 

Se også: Johaug til OL i 2026? Dette sier ektemannen dagen etter VM

Weng ferdig for sesongen

Heidi Weng blir nummer seks, til tross for at hun har slitt med sjukdom i dagene etter VM i Trondheim, der hun tok sølv på femmila for bare seks dager siden. 

Etter søndagens 10-kiloemter i Holmenkollen er 33-åringen ferdig for sesongen. Weng kommer ikke til å gå verdenscupfinalen i Lahti i Finland neste helg.  Hun utelukker imidlertid ikke finalen i Skandinavisk Cup. Den går på Gålå helga 21. til 23. mars. 

– Det er denne helga her jeg har å gi. Kroppen min har vært sliten, sier Weng til NRK etter målgang på lørdagens renn i Holmenkollen.

Se også: Så mye tjente stjernene på VM i Trondheim

Resultater verdenscup Holmenkollen 2025

Topp 3 kvinner, 20km klassisk
1. Therese Johaug, Norge, 49:59.9
2. Astrid Øyre Slind, Norge, +16.5
3. Victoria Carl, Tyskland, +53.4

5. Heidi Weng, Norge. +1:02.2
8. Nora Sanness, Norge, +1:34.1
15. Lotta Udnes Weng, Norge, +2:37.3
16. Silje Theodorsen, Norge, +2:38.9
18. Hedda Østberg Amundsen, Norge, +2:48.8
21. Kristin Austulen Fosnæs, Norge, +3:04,6
29. Emma Kirkeberg Mørk, Norge, +3:48.7
36. Eva Ingebrigtsen, Norge, +5:04.7
42. Helene Marie Fossesholm, Norge, +5:38.0

Fullstendige resultater

Slakter rennprogrammet 

På programmet for verdenscupen i Holmenkollen står 20 kilometer klassisk på lørdag og 10 kilometer fristil på søndag, begge med individuell start

Flere utøvere er kritiske til at femmila i Holmenkollen er skrotet og erstattet med en 20-kilometer og en 10-kilometer. 

Les mer: 
Langer ut mot FIS: – Jeg synes det er idiotisk

Følgende verdenscuprunder gjenstår 

Etter VM i Trondheim er det tre runder igjen av verdenscupen i langrenn 2024/25

15. til 16. mars: Holmenkollen

15. mars: 20 kilometer klassisk, individuell start
16. mars: 10 kilometer fristil, individuell start

19. mars: Tallinn, Estland

19. mars: Sprint fristil

21. til 23. mars: Lahti, Finland

21. mars: Sprint fristil
22. mars: Teamsprint fristil
23. mars: 50 kilometer klassisk, fellesstart

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Skistjernen i sorg: – Tragisk

    Bare minutter etter at han hadde reist derifra, var huset til besteforeldrene brent ned til grunnen.
    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026
  • Ski Classics Ski or Die – se sesong 3 på YouTube

    av Langrenn.com
    09.06.2026
  • Gratulerer Berit Aunli, 70 år i dag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026
  • Johaug trekker seg: – Tør ikke

    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026