Kaoset under VM i Trondheim fortsetter: Stenger VM-arenaen
VM-kaoset: Ekstremværet fortsetter å skape problemer under VM i Trondheim.
Aldri før har det vært målt mer regn og snø i Granåsen som under årets VM i Trondheim. Og ekstremværet fortsetter. Nå er det et nytt værfenomen som tvinger arrangøren til å ta grep.
Det går blant annet utover herrenes langrennsstafett. Der stiller Norge med et kruttsterkt lag: Fire mann som alle har ferske VM-medaljer i premiesamlingen.
Les mer: Dette er Norges lag til VM-stafetten
Svenskene har også tatt ut sitt lag til den nest siste av langrennsøvelsene i årets mesterskap: Vraker medaljevinner til VM-stafetten
Stenger VM-arenaen
Så langt er det regn, flom og mildvær som har vært det største problemet under VM i Trondheim. Men på torsdag skal det blåse så kraftig at arrangøren må stenge arenaen og legge om hele konkurranseprogrammet. Det går blant annet utover herrenes langrennsstafett.
Det er meldt svært mye vind natt til torsdag, og verre blir det utover morgenen. Torsdag formiddag melder YR om vind av orkan styrke (31 meter per sekund) i vindkastene.
– Av hensyn til sikkerheten vil ingen slippe inn på arenaen torsdag formiddag, melder arrangøren onsdag kveld.
– Ingen får slippe inn før klokka 12.00. Vi ber om at ingen kommer til VM-anlegget før klokka 11:30 på torsdag.
Arrangører fraråder også alle å ferdes langs løypene i skogen inntil vinden avtar.
– Det er for å redusere risikoen som kommer med så sterk vind og vindkast i disse områdene.
Endrer hele programmet
Fra midt på dagen skal vindstyrken avta, og «bare» opp i sterk kuling og storm. Derfor har arrangøren besluttet å endre hele programmet for torsdagens konkurranser.
Program VM i Trondheim
Nytt program for torsdag 6. mars blir nå som følger:
12:30: Kombinert lagkonkurranse stor bakke, menn
14:00: Langrenn, 4 x7.5km stafett, menn
16:00: Kombinert lagkonkurranse 4 x 5 km menn
17:05: Hopp stor bakke, menn
20:30: Hopp stor bakke, kvalifisering kvinner