Karlsson-rykket er en helt ny taktikk
Rykket til Frida Karlsson under jaktstarten i Ruka sist helg er en helt ny taktikk, og et bevisst grep fra den svenske 23-åringen.
Med sin nye rykk-taktikk viser Frida Karlsson at hun har enda flere egenskaper å spille på for å vinne skirenn. På søndag sikret nettopp dette rykket seieren på jakstarten under verdenscupåpningen i Ruka på imponerende vis.
Petter Northug går så langt som å antyde at rykket og evnen til å stikke fra motstanderne har gjort Karlsson enda råere enn Therese Johaug var i sine glansdager.
Les også:
Petter Northug om Frida Karlsson: – Bedre enn Therese (Johaug) i sine beste dager
Seiersmarginen på søndagens 20km jaktstart var også helt i Johaug-stil: Da Karlsson rykket på den siste av de seks rundene, fikk hun umiddelbart en luke på flere hundre meter. I mål skilte det til slutt over halvminuttet ned til Ebba Andersson, som Karlsson hadde ligget og samkjørt med på de første fem rundene.
Men på siste runden var det slutt på samarbeidet. Da rykket Karlsson, som hadde klart å holde seg til sin egen nye strategi om å gå så billig som mulig lengst mulig.
– Jeg hadde en plan før løpet, og klarte å gjennomføre den på en bra måte. Det er nytt i år, og det var veldig gøy å lykkes med det, sier hun.
Rykket er nemlig en taktikk og et moment Karlsson har jobbet bevisst med å utvikle inn mot årets sesong.
– Det rykket er en taktisk endring fra hvordan jeg tidligere har løst skirenn, sier Karlsson, og utdyper:
– Tidligere har jeg vært mer slik at jeg har forsøkt å slite ut konkurrentene, så det ikke skulle være noen igjen av dem på slutten av løpet. Det handler om å klare å spare meg selv, gå så billig som mulig, og så virkelig kjøre når jeg kjører, slik at det blir et reelt rykk.
Utvikler andre egenskaper
Å kunne gjennomføre den taktikken krever imidlertid litt andre egenskaper. Karlsson har derfor jobbet spesifikt med å bli sterkere og mer effektiv teknisk.
– Det er på en måte bare mer av de gamle, vanlige greiene jeg har drevet med i mange år. Men nå er jeg mer gjennomsterk enn jeg har vært før, og da klarer jeg holde posisjonene bedre utover i løpet. Da går jeg billigere lenger, og kan ha den energien som kreves for å få til et skikkelig rykk slik at det holder helt inn, sier Karlsson til Langrenn.com.










