Kathrine Harsem legger opp

av Ingeborg Scheve • 11.04.2023
Kathrine harsem NM 2022
Etter 96 verdenscuprenn, ett OL og ett VM, er det over og ut for Kathrine Harsem. 34-åringen antyder at hun kanskje aldri går et skirenn resten av livet.
Etter 96 verdenscuprenn, ett OL og ett VM, er det over og ut for Kathrine Harsem. 34-åringen antyder at hun kanskje aldri går et skirenn resten av livet.

Kathrine Harsem kunngjorde før jul at hun var nødt til å sette langrennskarrieren på pause av hensyn til helsa. Etter det har hun ikke konkurrert. Nå er det slutt. 34-åringen legger på elitenivå. 

Kathrine Harsem vant Norgescupen sammenlagt så sent som i fjor, for sesongen 2021/22. I fjor høst vant hun Holmenkollen skishow i utklassingsstil med hele landslagseliten på plass. 

Det fyrte opp under drømmen om å sikre seg en plass i troppen til VM i Planica i vinter. Det var nemlig der Harsem tok sin første pallplass i verdenscupen. Det var i 2018, og det ble med den ene. 

Harsem debuterte i verdenscupen i på sprinten i Drammen i 2010. Hun deltok i VM 2017 i Lahti og OL 2018 i PyeongChang. Etter sesongen 2019/20 ble hun vraket fra landslaget. 

Overfor Dagbladet sier Harsem at hun skulle ønske hun hadde fått en bedre forklaring for hvorfor hun hun ble vraket fra landslagsledelsen.  

De siste sesongene har hun vært en del av regionlaget Team Elon Midt-Norge. 

I løpet av karrieren har Harsem tatt seks NM-gull, seks NM-sølv og fem NM-bronse som senior. Internasjonalt har hun tatt en andreplass i verdenscupen (sprint i Planica 2018) og en bronse i U23-VM (sprint 2010). 

Prioriterer helsa 
Det er gjentatte skader og helseproblemer som tvinger Harsem til å legge opp. Hun innrømmer også at hun har trent for å takle vonde perioder, og at det har bidratt til å forsterke problemene. 

– Når man er toppidrettsutøver og står i det, så har man en ekstremt høy smerteterskel. Jeg tror ikke det er mange som hadde orket å gjennomføre enkelte av de øktene med så mye smerte jeg har hatt, sier Harsem til Dagbladet.  

Tung avgjørelse
Harsem forteller at det ikke har vært noen enkel avgjørelse å legge opp elitesatsingen. Hun er heller ikke komfortabel med beslutningen, selv om hun vet det er riktig. 

– Jeg merker at det er veldig vanskelig. Jeg har ikke helt forholdt meg til det ennå, sier Harsem. 

– Jeg klarer ikke helt å si det. Det er sikkert fordi jeg har drevet på med dette siden jeg var ni år, og på toppnivå siden jeg var 17, sier 34-åringen, som har solget huset i Meråker og flyttet sørover. 

– Jeg har bestemt meg for å gi kroppen min en mulighet til å gi meg det jeg vil ha resten av livet, og det tilsvarer ikke å drive med toppidrett: den har sagt fra at den trenger fri fra det livet det innebærer. 

Til Meråkerposten antyder Kathrine Harsem at hun er ferdig med skirenn for lang tid.

– Det blir ingen skirenn for meg på ei god stund, og det kan godt hende det er for alltid.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Feilfri og lynrask: Der satt pallen!

    26-åringen fra rekruttlandslaget sprenger den franske blokka og tar igjen for den sure fjerdeplassen på sprinten i EM.
    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • 17-åringen fra Njård etter VM-suksessen: – Jeg er framtida

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • Bommet fra seieren på siste skyting

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • Tar sin andre strake VM-medalje, dobbelt norsk i Italia

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025
  • Se «Ski Classics Live Sessions» før Jizerská 50

    av Ingeborg Scheve
    05.02.2025