Kathrine Harsem dominerte Holmenkollen Skishow

av Ingeborg Scheve • 17.09.2022
Kathrine harsem NM 2022
Kathrine Harsem knuste konkurrentene i Holmenkollen Skishow, vant med nesten et halvt minutt til Hedda Østberg Amundsen på andreplass.

Kathrine Harsem knuste konkurrentene i Holmenkollen Skishow, vant med nesten et halvt minutt til Hedda Østberg Amundsen på andreplass.

Kathrine Harsem ledet fra første stavtak på kvinnenes 15 kilometer fristil med individuell start under Holmenkollen Skishow lørdag ettermiddag. 

Hedda Østberg Amundsen på andreplass kom imidlertid sterkt i andre del av løpet og gikk seg flere plasser oppover på lista, men Harsem kunne ikke rekruttlandslagsløperen gjøre noe med. 

Tiril Udnes Weng på tredjeplass ble best av elitelandslagsjentene. Hun var en av forhåndsfavorittene til seieren, men var inne nesten minuttet bak Harsem. 

– Jeg er veldig overrasket. Jeg hadde ikke noe lyst til å gå i dag. Jeg gruet meg skikkelig, sier Harsem til NRK etter seieren. 

Harsem understreker at man ikke skal trekke altfor mange konklusjoner om sesongen som kommer utfra resultater i rulleskirenn i september, men gleder seg over dagens overlegne seier. 

– Jeg legger ikke så veldig mye i dette, men det er litt margin der, og jeg skal ta det inn over meg. Det betyr at jeg er i rute, og det er veldig betryggende, sier 33-åringen fra IL Varden Meråker. 

Av de 11 utøverne på elitelandslaget var det bare tre som stilte til start på Holmenkollen Skishow: I tillegg til Tiril Udnes Weng, gikk tvillingsøster Lotta og landslagsveteranen Heidi Weng. De endte på henholdsvis åttende- og niendeplass.

Topp 3 kvinner elite, 15km fristil
1. Kathrine Harsem, IL Varden Meråker, 32:28.3
2. Hedda Østberg Amundsen, Asker SK, +28.4
3. Tiril Udnes Weng, Nes Ski, +56.2

Fullstendige resultater

Menn senior går sin 15 kilometer fristil med individuell start klokka 18. 

Solide seiersmarginer i juniorklassene
Tidligere i ettermiddag gikk juniorene sine renn under Holmenkollen Skishow. Både menn og kvinner junior gikk 10 kilometer, også de i fristil med individuell start.

Der vant Milla Grosberghaugen Andreassen fra Bækkelagets SK og Lars Heggen fra Harestua IL, henholdsvis med nesten halvminuttet og drøyt 14 sekunder. 

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny vending etter kaoset – 20 løpere disket

    by Maja Eriksson/ Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • 1

    Real opptur for Hedegart – nå knuser han landslaget i skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Emilie Ruud Lia - VM 2025 M.Vancevičs
    1

    Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • 250117 Iver Tildheim Andersen of Norway after competing in the men's 10 km interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 17, 2025 in Les Rousses. Photo: / kod MT / MT0713
    1

    Vraket etter NM-gull i april og ble syklist – nå gjør han comeback på ski

    by Ingeborg Scheve
    18.09.2026
  • Synnøve Kjosavik - Ragnhild Aarekol teamsprint VM 2026 Privat
    1

    Helt vilt: Norge tar gull etter gull i VM

    by Ingeborg Scheve
    04.09.2026

FlerE artikler

  • Skistad åpner opp om varselet: – Makt, fysisk nærhet og seksuell trakassering

    Bryter tausheten: Nå forteller skistjernen hva som ligger bak anklagene i varselet, om redsel og maktmisbruk og rolleblanding.
    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Den store skitesten 2026 – Stakeski

    av Langrenn.com
    22.10.2026
  • Avslører OL-samtaler med Johaug

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Svensk langrennsprofil rekrutterte seg selv til Team Edux

    av Leandro Lutz
    22.10.2026
  • Norsk landslagstrener: – En grusom situasjon

    av Ingeborg Scheve
    21.10.2026