Klæbo tok rivalene med på en real økt

av Ingeborg Scheve • 24.08.2023
Johannes Høsflot klæbo hentet konkurrentene på hotellet i Trondheim, og avleverte dem igjen på samme sted etter en tre timers «luftetur» i sin egen lekegrind. Slik gikk det.

Johannes Høsflot klæbo hentet konkurrentene på hotellet i Trondheim, og avleverte dem igjen på samme sted etter en tre timers «luftetur» i sin egen lekegrind. Slik gikk det.

Johannes Høsflot klæbo inviterte erkerivalene og resten av det franske landslaget til en real økt på sin hjemmebane i etterkant av Toppidrettsveka.

I skisporet er de arge rivaler, men Johannes Høsflot Klæbo og franske Lucas Chanavat omgås gjerne privat på fritida. Og det var slik søndagens seanse kom i stand. 

– De to pratet sammen under Toppidrettsveka, og så tilbød han (Klæbo) seg å ta oss med på en tur, forteller Frankrikes landslagstrener Thibaut Chêne til Nordic Magazine

De avtalte å møtes søndag formiddag, etter den siste av konkurransene i Toppidrettsveka, og ble lovet en liten sightseeing i og rundt Trondheim. Det ble en seanse de sent vil glemme. 

– Så han hentet oss på hotellet og tok oss med på en tretimers rulleskitur der han viste oss en av sine favorittøkter når han er hjemme. Det var veldig hyggelig av han, og vi fikk kjørt oss både teknisk og fysisk, sier han. 

Det ble uansett en unik treningsopplevelse får hele laget, inkludert damene, som fikk en real økt med den løperen som trener Chêne mener er «verdens beste langrennsløper noen sinne».

Saken fortsetter under

Johannes Høsflot Klæbo vant Toppidrettsveka. Dagen etter tok han med seg de franske rivalene og resten av laget deres på luftetur.

Trigges og motiveres av Klæbo
Det er ikke første gang at Klæbo trener med franskmennene. Chanavat har kjent Klæbo i mange år, og trent med nordmannen ved flere anledninger. I fjor hadde de flere felles økter i Trondheim, og senere på Chanavats hjemmebane i de franske alpene. 

Han fascineres av Klæbo, og motiveres av å en gang slå den norske verdensmesteren. Like etter OL 2022 var han svært nær. Under verdenscuprunden i Lahti 2022 var Chanavat fire hundredeler fra å slå Klæbo i en verdenscup.

Les også: Lucas Chanavat trigges av Klæbo

Saken fortsetter under

Lucas Chanavat - Skiathlon Toppidrettsveka 2023
Lucas Chanavat i Granåsen i forbindelse med Toppidrettsveka.

Fortsatt i treningsmodus
For franskmennene var noe av formålet med å delta i Toppidrettsveka å få øvd på en del elementer som er «umulige å reprodusere på trening». 

– For hver av konkurransene hadde vi satt oss spesifikke arbeidsoppgaver som var helt urelatert til resultater, blant annet å kjøre to timer sammenhengende med hard belastning slik vi gjorde i langløpet på Hitra som var første konkurranse i Toppidrettsveka, forklarer Chêne, og fortsetter: 

– Hvis vi i tillegg fikk noen gode resultater, var det heller ikke feil. Richard (Jouve) spesielt viste solide takter gjennom hele uka. 

Jouve var beste franske i Toppidrettsveka og endte på femteplass sammenlagt. Han ble nummer 14 på langløpet, nummer fire i sprinten og nummer 11 på 20km skiathlon. På den 12 kilometer lange finalejaktstarten var han knappe ti sekunder bak Klæbo som vant Toppidrettsveka. 

Til Trollhättan
Nå er de franske landslagsløperne klare for nye konkurranser under Trollhättan Action fra fredag til søndag. Der venter sprint på fredag, 48km langløp på lørdag og 15km klassisk med individuell start på søndag. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Magnus Øyaas Håbrekke of Norway competes in the men’s 10 km free technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 24, 2024 in Beitostølen.
    1

    Legger opp: Har ikke råd til å satse lenger

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025
  • Lisa Ingesson, Piteå Elit SK, SWE och Elina Rönnlund, IFK Umeå, SWE och Anna Heggen, Harestua IL, NOR och Saga Nilsson, Skellefteå SK, SWE och Marte Skaanes, Strindheim Il, NOR och Tuva Anine Brusveen-Jensen, Lyn Ski, NOR tävlar i damernas sprint kvartsfinal under Smart Energy Cup Skandinavisk Cup den 11 januari 2025 i Falun.
    1

    Landslagsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    12.05.2025
  • Heidi Weng 50K VM 2025 Thomas Bachun © Bildbyrån
    1

    Heidi Weng flytter, selger millionbolig

    by Ingeborg Scheve
    23.05.2025
  • Emma Ribom of Sweden during Olympic Camp, organised by the Swedish Olympic Committee in preparation for the 2026 Milano Cortina Winter Olympic Games on May 13, 2025 in Kolymbari.
    1

    Nyforelsket, feriebrun og revansjesugen på OL-comeback

    by Ingeborg Scheve
    21.05.2025
  • Pål Golberg of Norway in the mixed zone after the men's free technique team sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on December 13, 2024 in Davos.
    1

    Verdensmesteren på flyttefot, selger million-bolig

    by Ingeborg Scheve
    27.01.2025

FlerE artikler

  • Ukjent 23-åring kan bli Norges nye hodepine

    Hun vant U23-verdenscupen sammenlagt, tok medalje under VM i Trondheim og ble verdensmester – alt i sin første sesong på verdenscupnivå og elitelandslaget. Nå vil hun utfordre de aller beste.
    av Ingeborg Scheve
    12.06.2025
  • Ny Ski Classics-sjef avslører alt: Terminliste, OL-dilemma og femmil-comeback

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2025
  • Vurderer å anmelde Ski-VM for tyveri

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2025
  • Krise i OL-parken på Lillehammer: 1 av 5 permitteres på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2025
  • Norges VM-lag klart: Flere medaljekandidater!

    av Pressemelding
    11.06.2025