Har ikke trent på en måned – nå kan OL-drømmen ryke

av Ingeborg Scheve • 07.10.2025
Lucas Chanavat (FRA), Johannes Hoesflot Klaebo (NOR), (l-r) - FIS world cup cross-country, tour de ski, individual sprint, Toblach (ITA).
OL-favoritten har ikke trent på en måned. Nå er han ute på ubestemt tid, og aner ikke når han kan gjenoppta sesongoppkjøringen.

OL-favoritten har ikke trent på en måned. Nå er han ute på ubestemt tid, og aner ikke når han kan gjenoppta sesongoppkjøringen.

Etter flere uker uten trening og problemer som baller på seg, ser den franke sprintstjernen fortsatt ikke noe lys i enden av tunnelen. 

VM i Trondheim var det store målet for Lucas Chanavat, men mesterskapet ble en enorm skuffelse. Sjetteplass var langt unna det VM-gullet han drømte om, og 30-åringen går nå all in for revansj i OL 

Den drømmen fikk et brutalt skudd for baugen da Chanavat ble diagnostisert med tretthetsbrudd i det store leggbeinet (tibia) i starten av september. 

Ute på ubestemt tid

Tretthetsbruddet gjorde måtte han sette sesongoppkjøringen på pause. Håpet var at et par uker med alternativ trening ville gjøre susen. 

Men nå må Chanavat i stedet belage seg på enda med hvile. 

– Helt siden jeg fikk diagnosen, har det vært full stopp. Jeg har prøvd å sykle litt forsiktig for å opprettholde litt trening, men jeg har et annet problem med et kne når jeg sykler, sukker sprintstjernen til Le Dauphiné

– Mengden av trøbbel som har ballet på seg gjør det ekstremt vanskelig å få trent i det hele tatt. Så slik det er nå, må jeg bare vente til skaden er leget, og så plukke opp igjen når jeg blir bra. 

Se også: 
Nytt slag i trynet: – Jeg har sittet hjemme med gardinene trukket for

OL-drømmen kan ryke

Per nå er Chanavat tvunget til å være tålmodig, men innser at OL-drømmen begynner å henge i tynn tråd. 

– Det er tilheling og smerter som bestemmer. Men starten av sesongen blir komprimert, det er helt klart, sier landslagstrener Thibaut Chéne. 

– Vi må prøve å finne en effektiv løsning for å få han tilbake på verdenscupen og forberede OL. Det må vi ta som det kommer. Men akkurat nå vet vi ingenting. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) and Federico Pellegrino (ITA). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
    1

    Ski-VM 2025: Program, resultater og sendetider

    by Ingeborg Scheve
    09.05.2024
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Sjokkmelding: Fossesholm legger opp

    av Ingeborg Scheve
    07.10.2025
  • Nion blir teknisk partner for Ski Classics

    av Langrenn.com
    07.10.2025
  • Fem supertalenter å holde øye med sesongen 2025–26

    av Ingeborg Scheve
    07.10.2025
  • Langrenn dør ikke av mangel på snø – men av mangel på folk

    av Hilde Opberget
    06.10.2025