Skistad blir smadret i Falun: – Jeg er preget

av Ingeborg Scheve • 14.02.2025
Linn Svahn (SWE) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Falun (SWE).
Over en måned etter at hun forlot verdenscupen som en skygge av seg selv i Tour de Ski, nå knuser hun Skistad og tar real revansj for fjoråret.

Over en måned etter at hun forlot verdenscupen som en skygge av seg selv i Tour de Ski, nå knuser hun Skistad og tar real revansj for fjoråret.

Svensken er overlegen gjennom prolog, heat og finale i verdenscupen i Falun: Linn Svahn setter Norges sprintess Kristine Stavås Skistad på plass fra start til mål, og henviser rivalen til tredjeplass. 

– Hun blir fragått fra front, har rett og slett ikke det trøkket som kreves for å være med å kjempe helt inn med Linn Svahn, sier ekspertkommentator i Viaplay Niklas Dyrhaug. 

– Jeg er preget 

Skistad er tydelig skuffet etter finalen. 

– Det er absolutt ikke gøy. Jeg er ikke glad i å bli slått av Linn Svahn, det er kjedelig. Men jeg hadde ikke noe å stille opp med. Det er moro at Linn er tilbake på nivået hun hører hjemme, sier Skistad til VG.

– Jeg er preget i dag, men jeg får meg en veldig god treningsøkt. 

I fjor dominerte Svahn sprintverdenscupen, og var nær ved å vinne verdenscupen totalt. Denne sesongen har hun knapt vært på pallen, og har ikke konkurrert siden Tour de Ski. Ikke før fredagens klassisksprint på hjemmebane i verdenscupen i Falun.

Svahn går også 10-kilometeren på lørdag i verdenscupen i Falun, men står over søndagens 20-kilometer. 10-kilometer klassisk med individuell start er en av øvelsene som også står på programmet under VM i Trondheim, mens sprinten i VM går i fristil. Men søndagens øvelse er ikke på programmet i Trondheim. 

Verdenscupen i Falun resultater

Finale kvinner, sprint klassisk
1. Linn Svahn, Sverige, 
2. Nadine Fhndrich, Sveits, 
3. Kristine Stavås Skistad, Norge, 
4. Maja Dahlqvist, Sverige,
5. Jasmi Joensuu, Finland, 
6. Johanna Hagström, Sverige

Fullstendige resultater

Saken oppdateres

Siste verdenscupen før VM

Verdenscupen i Falun er den siste runden før VM i Trondheim, som arrangeres fra 26. februar til 9. mars. 

På programmet i Falun står klassisk sprint på fredag, 10 kilometer klassisk med individuell start på lørdag. Verdenscuprunden avslutter med 20 kilometer fristil med fellesstart på søndag.

10-kilometer klassisk med individuell start er en av øvelsene som også står på programmet under VM i Trondheim, mens sprinten i VM går i fristil. Men søndagens øvelse er ikke på programmet i Trondheim. 

VM i Trondheim arrangeres fra 26. februar til 9. mars. 

FAKTA: Verdenscup Falun

Hvem: Uttatte eliteløpere – Dette er Norges tropp
Hva: Verdenscup langrenn
Hvor: Falun, Sverige
Når: 
14. februar til 16. februar
TV: Viaplay, NRK Radio

Program  

Fredag 14. februar 
09:00: Sprint klassisk prolog, kvinner og menn 
11:30: Sprint klassisk finaler, kvinner og menn  
Startlister, detaljer og resultater
TV: Viaplay

Lørdag 15. februar 
11:45: 10km klassisk individuell start, kvinner  
13:45: 10km klassisk individuell start, menn  
Startlister, detaljer og resultater
TV: Viaplay

Søndag 16. februar
11:00: 20km fristil fellesstart, menn  
14:00: 20km fristil fellesstart, kvinner  
Startlister, detaljer og resultater
TV: Viaplay

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • 1

    OL-profilen vraket, legger opp tvert

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • Edvin Anger of Sweden after competing in the men's 10 km free technique interval start during the FIS Cross-Country World Cup on December 14, 2025 in Davos.
    1

    Brudd etter fire år: – Det blir veldig personlig

    by Ingeborg Scheve
    17.05.2026
  • Victoria Carl of Germany Mathias Bergeld / BILDBYRÅN
    1

    Dopingtatt OL-stjerne tatt ut på elitelandslaget

    by Langrenn.com
    22.05.2026

FlerE artikler

  • Eiriks super-veivalg lurte alle i verdenscupfinalen

    – Jeg skrattet for meg selv da jeg så at ingen andre fulgte etter, sier Eirik Langedal Breivik. Nordmannen tok et super-veivalg i slutten av knockout-finalen i verdenscupen i Lidköping. Plutselig var han helt alene i teten og kunne juble over en litt overraskende seier.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.05.2026
  • Landslagsstjerne signerer med norsk privatlag

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Sikrer seg norsk juniorkomet

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Ingen vet hvem som skal sende Ski-VM: – Litt stressa nå

    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • En måned etter ulykken: Nå kan hun endelig spise og smile igjen

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026