Landslagskollegaen om Even Northug: – En ressurs for landslaget

av Ingeborg Scheve • 18.11.2022
Northug - Taugbøl - Skar - Beitosprinten 2022
Nok en gang viste Even Northug at han er den nye sprintkongen: Det var ingen tvil om at ferskingen på landslaget skulle vinne sesongåpningen på Beitostølen.

Nok en gang viste Even Northug at han er den nye sprintkongen: Det var ingen tvil om at ferskingen på landslaget skulle vinne sesongåpningen på Beitostølen.

Håvard Solås Taugbøl, veteranen som kom på andreplass i sesongåpningen på Beitostølen på fredag, har bare godord å si om sin nye kollega på landslaget – til tross for at ferskingen slo han med nesten ett sekund i finalen. Ett sekund er som kjent et hav av tid på en sprint. 

Even Northug imponerte gang på gang i vinter. Og i mai fikk han betalt i form av en plass i sprinttroppen på elitelandslaget. Han har riktignok brukt noen år på å jobbe seg inn på landslaget, men nå ser 27-åringen fra Strindheim IL ut til å ha tatt steget opp blant de store for alvor. 

På klassisksprinten i Muonio i Finland for ei uke siden, vant Northug i utklassingsstil: Han var raskest i prologen, og herjet med feltet gjennom kvartfinalen, semifinalen og finalen

På dagens klassisksprint under sesongåpningen på Beitostølen, viste Northug at forrige ukes triumf ikke var noen tilfeldighet. Og oppskriften så ut til å være den samme som i Finland: raskeste tid i prologen, seier i kvartfinalen, semifinalen og finalen

Så den komme
For Taugbøl og landslagskollegaene er det ingen bombe at de blir slått av nykommeren i laget. 

– Jeg har trent med Even i hele år. Han er rett og slett en god skiløper, så det var ikke noen overraskelse, sier Taugbøl til NRK etter sprintfinalen på Beitostølen fredag ettermiddag. 

Taugbøl opplever også Northug som en god lagspiller og et solid tilskudd til troppen og landslaget. 

– Han er beskjeden og veldig hyggelig og veldig ydmyk og fin å være på lag med. Han er ikke noen sånn sjølgod som tar noe plass. Han gjør jobben og er med å backer oss, og det er en stor ressurs for oss, sier Taugbøl. 

Finale, menn, klassisk sprint, Beitostølen
1. Even Northug, 2:30.91
2. Håvard Solås Taugbøl, +0.93
3. Sindre Bjørnestad Skar, +1.21
4. Lars A. Hjelmset, +1.95
5. Simen C.B. Ramstad, +3.51
6. Sivert Wiig, +4.62

Fullstendige resultater

Parallelt med den norske sesongåpningen, kjører også svenskene sin nasjonale sesongåpning i Bruksvallarna. Også der var det klassisk sprint på programmet. Der vant Calle Halfvarsson og Emma Ribom, men det var en 16-åring som stjal showet.  

I morgen er det klart for distanserenn både i den svenske og den norske sesongåpningen. Da kjøres det 10km klassisk med individuell start for både kvinner og menn på Beitostølen og i Bruksvallarna.

Tidligere i dag meldte Johannes Høsflot Klæbo at han stiller til start på lørdag.

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten på TV-vinteren.

FAKTA Sesongåpning Beitostølen 2022
Når:
 Fredag 18. november til søndag 20. november
Hvem: seniorløpere og inviterte juniorer
Hvor: Beitostølen
Hva: Sesongens første FIS-renn i langrenn
I potten: Plasser til verdenscupåpningen i Ruka, samt uttaksgrunnlag for verdenscuprunden på Lillehammer første helga i desember. 
Program: 
Fredag 18. november: Sprint + para sprint, klassisk
– 11:30: Sprint prolog kvinner, menn og para 
– 13:00: Sprint finaler para stå
– 13:05: Sprint finaler para sitt
– 13:15: Sprint finaler kvinner og menn
Lørdag 19. november: 10km klassisk
– 10:00: Langrenn 10km kvinner, para stå
– 11:30: Langrenn 10km, menn 
Søndag 20. november: 10km fristil
– 11:45: Langrenn 10km kvinner
– 13:15: Langrenn 10km menn

Alt av detaljer, startlister og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • La opp i april – nå er hun gift!

    Hun la opp i april – og hadde én klar plan for livet videre: å gifte seg.
    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Mister VM-kongen, henter tilbake Swix-løper

    av Langrenn.com
    20.06.2026
  • Klæbo fikk ja, Iversen må bli hjemme

    av Ingeborg Scheve
    19.06.2026