Nærmer seg det første målet for VM

av Erik Borg • 28.01.2022
Anikken Gjerde Alnæs
Maria Hartz Melling har lagt grunnlaget for å innfri det første målet foran junior-VM på Lygna, som arrangeres i slutten av februar.

Maria Hartz Melling har lagt grunnlaget for å innfri det første målet foran junior-VM på Lygna, som arrangeres i slutten av februar.

Maria Hartz Melling fra Konnerud var favoritt til sprinten under Norgescupåpningen på Åsen fredag ettermiddag. Hun kom også først i mål, men det var kort avstand bakover til Anna Heggen fra Svea Skilag. 

– Jeg fornøyd med gjennomføringen av dagen, som ble ekstra lang siden det var så lang pause mellom de ulike finalene, sier Maria. 

– Du hadde full kontroll hele dagen?

– I prolog samt kvart- og semifinale føler jeg hadde det, men ikke i finalen, sier sisteårsjunioren. 

Har VM-medalje
Forrige vinter debuterte hun på junior-VM, fikk bronse på stafetten og sjetteplass på sprinten under konkurransene i Finland. Denne vinteren er mesterskapet på Lygna på Hadeland.

–  Jeg håper å få gå alt, smiler drammenseren.

– Men det blir ikke lett å kvalifisere seg for alt. 

Laget tas ut etter junior-NM på Nes om et par uker, og juniorlandslagsutøveren sikret i hvert fall sprintplassen fredag. Det vil uansett ikke være flere sprinter før mesterskapet. 

Var ventet
Hun var favoritt foran sprinten på Åsen, vinterens første NM og norgescuprenn for junior. Det er blitt jobbet spesielt for å bli bedre i skøytesprint denne vinteren, VM-distansen er også i den stilarten.

Mange seire
Seieren var hennes fjerde NM-gull. Fra før har talentet vunnet 5 klassisk og 7,5 skøyting som 17-åring og sprint klassisk som 18-åring. Da det var sprint-NM på Røtterudmoen for tre år siden og hun var førsteårsjunior, ble det femteplass. 

– Det var der nivået mitt var den gangen..

Siden har det gått jevnt framover. 

– Hun har hatt en veldig fin utvikling. Hun har rå egenskaper på både sprint og distanse. Hun har en ekstrem hurtighet og er gjennomtrent i kroppen og står teknisk godt. Utholdenheten er blitt bedre, sier juniorlandslagstrener Monika Kørra.

Satser hjemmefra 
I likhet med Aleksander Elde Holmboe som vant herreklassen tidligere i dag, bor også Maria hjemme. Hennes klubb, Konnerud IL, satser hardt og legger til rette for de som vil satse. 

Maria tok ex-phil før jul. Nå er det bare ski. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Northug lovet millioner i premiepenger – nå er han millioner i minus

    Janteloppet rakner: Petter Northugs signaturevent har gått 10 millioner kroner i underskudd – og drukner i ubetalte regninger.
    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Hedegart snur: – Årets beste nyhet!

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Skiene dine hater deg hvis du glemmer dette

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2026
  • Klæbo har landet luksuskontrakt

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2026
  • Bjørndalen engasjerer seg – ber forbundet snu om Hedegart

    av Ingeborg Scheve
    22.04.2026