Ny medalje etter drama til streken: – Tok ut alt jeg kunne

av Langrenn.com • 11.03.2026
Tar sin andre strake medalje i Paralympics etter thriller til målstreken onsdag ettermiddag

Tar sin andre strake medalje i Paralympics etter thriller til målstreken onsdag ettermiddag

Vilde Nilsen følger opp gullet på tirsdag med sølv på 10 kilometer klassisk i Paralympics onsdag ettermiddag. 

Etter utklassing på sprinten der hun slo Sidney Peterson fra USA med over fire sekunder i finalen, slår amerikaneren tilbake og vinner klassisk rennet med 2.6 sekunder til Nilsen. 

– Det går helt fint å vinne sølv i dag. Jeg var klar over at det var mange som ikke stilte på start, men den sterkeste gjorde det, og det var Sydney. Hun har jeg fryktet helt siden jeg konkurrerte mot henne i januar, for hun har slått meg flere ganger i vinter. Jeg tok ut alt jeg kunne i dag, sier hun til NRK.

25-åringen fra Tromsø står nå med to medaljer på 24 timer i årets mesterskap. 

Det er Nilsens femte medalje i Paralympics-karrieren. Hun har nå tre sølv og én bronse i tillegg til tirsdagens sprintgull. 

Se også:
Tårene etter Paralympics-gullet: – Så sinnssykt stort

25-åringen fra Tromsø står nå med to medaljer på 24 timer i årets mesterskap. 

Det er Nilsens femte medalje i Paralympics-karrieren. Hun har nå tre sølv og én bronse i tillegg til tirsdagens sprintgull. 

Se også: Tårene etter Paralympics-gullet: – Så sinnssykt stort

Ytterligere tre topp-10

Veteranen Kjartan Haugen ble nummer seks på herrenes 10 kilometer for stående. 51-åringen, som deltar i sitt sjette Paralympics var drøyt to minutter bak gullvinner Karl Tabouret fra Frankrike.

I klassen for synshemmede gikk Thomas Karbøl Oxaal inn til sjetteplass, drøyt tre minutter bak gullvinner Jake Adicoff fra USA.

Endre Lykken ble nummer ti.

I klassen for sittende ble Indira Liseth nummer ni. Da trillet tårene.

– Det høres rart ut å grine over en niendeplass, men jeg gjorde mitt beste løp der ute, sier hun. 

Årets Paralympics er Liseths andre. Etter onsdagens triumf kunngjorde 39-åringen at hun går for et tredje i 2030.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • – Vi driver jo et eget landslag på Konnerud

    Mens landslaget vakler, ruster Team Konnerud opp. Nå fylles Skistads lag med nye navn – og utfordrer for alvor hele den norske modellen.
    av Ingeborg Scheve
    09.04.2026
  • Legger opp etter karrierens beste sesong

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • Slo igjennom – klarte den vanskeligste overgangen galant

    av Kjell-Erik Kristiansen
    08.04.2026
  • – Skiskytingens svar på Pep Guardiola

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • Flere OL-stjerner trekker seg fra helgas NM

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026