Norsk outsider med kanonetappe i Tour de Ski – dundrer på OL-døra
Ingen er i nærheten av Jessie Diggins på torsdagens jaktstart. Men bak henne klinker Tour-debutanten til med realt toppløp og melder seg for alvor på i OL-kampen.
Jessie Diggins tar sin andre strake etappeseier i Tour de Ski, vinner torsdagens 20 kilometer jaktstart etter 20 kilometer mutters alene i front med hele feltet jagende bak.
Inn mot mål blir det er det imidlertid to som har fått en solid luke på røkla og spurter om resten av pallen: Svenske Moa Ilar kniper andreplassen tre tideler foran Teresa Stadlober fra Østerrike.
Begge knepper innpå amerikaneren med noen sekunder i sammendraget, men Diggins leder nå med over halvannet minutt når to etapper gjenstår.
Litt lenger bak i feltet, skjer det imidlertid spennende ting.
Smeller til med seriøs OL-søknad
Julie Bjervig Drivenes går inn til niendeplass og blir nest beste norske på torsdagens jaktstart.
26-åringen fra Team Konnerud gikk seg inn i verdenscuptroppen etter sesongåpningen på Beitostølen og har bitt seg fast der. Nå sender hun enda en solid søknad om en av de fem ledige plassene i OL-troppen.
Drivenes leverer dagens fjerde raskeste etappetid, og er like bak VM-dronninga Ebba Andersson.
– Det er veldig gøy, sier Drivenes til NRK etter målgang.
Nå mener hun selv at hun bør komme med til OL.
– Jeg ser at jeg er god nok, sier Drivenes, og legger til at hun har et ess i ermet i diskusjonen.
– Jeg kan gå alt. Drømmen er 10-kilometeren, men jeg kan også gå skiathlon og jeg er ikke dårlig i sprint heller.
At Drivenes nå står i en OL-diskusjon, er i seg selv imponerende. For ikke lenge siden vurderte hun å legge opp som langrennsløper. Men så tok hun et valg som endret alt.
Se også: Vurderte å legge opp – nå ypper hun seg mot verdens beste
Saken fortsetter under

Tour de Ski 2026 resultater
Topp 3 kvinner, 20km jaktstart
1. Jessie Diggins, USA, 52:14.8
2. Moa Ilar, Sverige, +1:35.2
3. Teresa Stadlober, Østerrike, +1:35.5
—
5. Heidi Weng, Norge, +1:55.5
9. Julie Bjervig Drivenes, Norge, +2:07.2
17. Karoline Simpson-Larsen, Norge, +3:24.2
26. Nora Sanness, Norge, +3:43.8
29. Kristin Austgulen Fosnæs, Norge, +4:33.8
38. Eva Ingebrigtsen, Norge, +5:17.3
66. Ingrid Bergene Aabrekk, Norge, +11:51.8
69. Kristine Stavås Skistad, Norge, +11:51.8
Dagens raskeste er imidlertid Heidi Weng. Hun går inn til femteplass som beste norske, og hever seg flere plasser i sammendraget. Før torsdagens jaktstart lå Weng på 14. plass sammenlagt.
Drivenes gikk seg opp fra 13. plass.
To avgjørende etapper
Fredag er det hviledag i Tour de Ski. Nå flytter touren seg til Val di Fiemme for de to siste etappene.
Lørdag venter klassisk sprint i den samme løypa som skal brukes under OL i februar. Det blir også eneste mulighet til å teste løypa i konkurransesammenheng før OL.
Søndag avslutter Tour de Ski med den klassiske skøyteetappen opp monsterbakken Alpe Cermis.
Se også: Alt om «monsterbakken» Alpe Cermis











