Petter Northug mister sesongåpningen

av Ingeborg Scheve • 14.11.2023
Petter Northug 2022
Egentlig skulle Petter Northug stilt til start på den finske sesongåpningen i Muonio sist helg. Nå ryker også sesongåpningen på Beitostølen.

Egentlig skulle Petter Northug stilt til start på den finske sesongåpningen i Muonio sist helg. Nå ryker også sesongåpningen på Beitostølen.

Petter Northug var påmeldt til alle rennene in den finske sesongåpningen i Muonio sist helg. Men han dukket ikke opp til start på noen av dem. 

Årsaken er en belastningsskade i skulderen som 37-åringen har pådratt seg i den siste tøffe treningsperioden inn mot sesongåpningene. Nå innser han at også sesongåpningen på Beitostølen går uten han. Northug tar ingen sjanser. 

– Vi står over Beitostølen og forbereder oss for Ski Classics (langsløpscupen), sier teamsjef i Northugs Ski Classics team Pål Trøan Aune. 

Han poengterer samtidig at det er langløp som er hovedfokus for Northug, og at formålet med oppholdet i Muonio er å forberede seg best mulig til det. 

– Det er Ski Classics vi satser på. Så at vi holder litt igjen nå, handler om at vi vil være i forkant og ikke risikere å spolere noe der med å gå hardt på et lokalt skirenn i starten av sesongen, sier Aune til Langrenn.com. 

Les mer: 
Northug: – Tar ingen sjanser nå

Mange forfall
Petter Northug er en av en etter hvert lang rekke utøvere som tvinges til å stå over sesongåpningen på Beitostølen. 

I går ble det klart at verken Ingvild Flugstad Østberg eller Helene Marie Fossesholm deltar på åpningshelga. De deltok heller ikke på landslagets siste høydesamling i Livigno i månedsskiftet oktober/november. 

Flugstad Østberg har fått startnekt fordi hun ikke oppfyller kravene i helseattesten. Fossesholm har hatt en blytung sesongoppkjøring og har satt karrieren på pause på ubestemt tid. 

Les også: 
Fossesholm står over sesongåpningen: Mistet gnisten

Forrige uke meldte Julie Myhre at hun mister sesongåpningen på grunn av skader. 

Videre har Tiril Udnes Weng fått Covid. Det har også tre av herrelandslagsløperne: Håvard Solås Taugbøl, Didrik Tønseth og Sjur Røhte fikk Covid i Finland før helga og måtte reise hjem fra Muonio på fredag. 

Les mer: Nye Covid-utbrudd i langrennslandslaget

Sesongåpningen på Beitostølen arrangeres fra fredag 17. til søndag 19. november. På programmet står sprint på fredag, 10km klassisk på lørdag og 10km fristil på søndag, begge med individuell start. Rennhelga på Beitostølen kjøres parallelt med den svenske sesongåpningen i Gällivare. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Dødsårsaken er fortsatt uklar

    De italienske myndighetene har fortsatt ikke konkludert med noen dødsårsak til hvorfor skiskytteren Sivert Guttorm Bakken (25) døde på et hotellrom i italienske Lavaze lille julaften i fjor.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.08.2026
  • SYKKELTRENING: Gjentakelser av klatrekraft – smi den rå styrken skikjøringen din krever

    av Leandro Lutz
    11.08.2026
  • Siste sjanse – da vil Vetle (36) vinne noe stort

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.08.2026
  • Tre måneder etter vrakingen er han proffsyklist

    av Ingeborg Scheve
    10.08.2026
  • Vant ikke, men tok et grep om verdenscupen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.08.2026