Ragnhild Haga slår tilbake mot Northug-kritikk: – Det er til vinteren det gjelder

av Ingeborg Scheve • 10.08.2022
Ragnhild Haga - Lysebotn 2022
Ragnhild Gløersen Haga slår tilbake mot Northug-kritikk, mener det er ødeleggende for hovedsatsingen å skulle gå alt av TV-sendte rulleskirenn.

Ragnhild Gløersen Haga slår tilbake mot Northug-kritikk, mener det er ødeleggende for hovedsatsingen å skulle gå alt av TV-sendte rulleskirenn.

Ragnhild Gløersen Haga slår tilbake mot kritikken som har haglet fra blant annet Petter Northug rundt mangelfull deltakelse fra eliten på Blinkfestivalen sist uke og på andre rulleskirenn denne sesongen.

– Vil gå utover vintersesongen
For landslagsveteranen er Blinkfestivalen først og fremst et avbrekk i sommertreningen og en sjanse til å få en reality sjekk på status av treningsinnsatsen så langt i barmarksesongen. 

Derfor legger ikke Haga opp formtopp til rulleskirenn, legger heller ikke all verden i resultatene. Hun synes ikke det er hensiktsmessig å prioritere alt av TV-sendte rulleskirenn, og lar ikke kritikken plage henne nevneverdig.

31-åringen sender dermed et stikk til Petter Northug, Petter Skinstad, Johannes Høsflot Klæbo og andre som har kritisert eliteløperne for ikke å stille opp i alle TV-sendte rulleskirenn hvert år.

Tidligere i sommer ble det rettet liknende kritikk mot de svenske landslagsløperne, da de fleste av dem prioriterte trening over det svenske rulleskimesterskapet. 

Les også:
– Håpløst at langrennslandslaget har samling samme uka som det arrangeres nasjonale mesterskap

– Skal du konkurrere i alt av rulleskirenn hele sommeren, må du forberede deg til det som til andre konkurranser. Da må du ta ned treningsmengden og det krever mye reising. Så hvis jeg skulle gått alt, ville jeg blitt fryktelig sliten og ikke klar for vinteren. Og hvis vi gjør det dårlig da, så får vi høre det også, sier Haga til Langrenn.com. 

Petter Northug, som har kunngjort at han sikter mot comeback denne sesongen, gikk bare langløpet Blink Classics. Der ble Northug nummer 48. Klæbo deltok ikke på Blink i det hele tatt. 25-åringen er riktignok skadet, men Blinkfestivalen var aldri en del av hans konkurranseplan for sommeren. 

I år tok Haga med seg en grei sjetteplass i Lystebotn Opp, samt at hun fikk prøvd seg på 52-kilometeren Blink Classics. Langløpet i Ålgård er omtrent like lang som kvinnenes nye verdenscupdistanse, nå som FIS har innført like distanser for kvinner og menn i verdenscupen fra og med kommende vinter. 

Hun sto derimot over de to siste rennene på Blinkfestivalen, 10km fristil og sprinten i Sandnes, henholdsvis fredag og lørdag.

Hvor mye betyr egentlig Lysebotn Opp og Blinkfestivalen for deg? 
– Jeg har brukt Blink som et treningsmål gjennom sommeren. Det er gode fysiske økter, og så er det veldig god konkurransetrening. Man har godt av å kjenne litt på det å bli nervøs. Jeg var nervøs før begge rennene i Blink. Jeg vet det blir hardt og jeg vet ikke hvor jeg står mot de andre, så det er fint å få matche seg med de man konkurrerer med om vinteren, sier Haga, og fortsetter: 

– Jeg valgte også å gå langløpet i år, siden vi nå skal gå en femmil til vinteren. Det er greit å ha testet distansen når man får sjansen. Og jeg fikk de svarene jeg ville ha på Lysebotn Opp. Treningsformen er der den skal være, konkluderer Ragnhild Gløersen Haga. 

Svenske Linn Sömskar vant tre av fire renn under Blinkfestivalen og ble dronninga av Blink22. 

Også det franske landslaget hadde prioritert Blink høyt og stilte med rubbel og bit av landslag i både langrenn og skiskyting, senior og junior. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Sverige kan fratas VM i Falun

    Kraftig advarsel til Sverige: – Svenske myndigheter bør være alvorlig på tå hev.
    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Skistad åpner opp om varselet: – Makt, fysisk nærhet og seksuell trakassering

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Den store skitesten 2026 – Stakeski

    av Langrenn.com
    22.10.2026
  • Avslører OL-samtaler med Johaug

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Svensk langrennsprofil rekrutterte seg selv til Team Edux

    av Leandro Lutz
    22.10.2026