Røthe raskest til topps

av SC community • 04.01.2022
Sjur Røthe vant dagens Tour de Ski-etappe opp monsterbakken. Klæbo sikret seg sammenlagtseieren.

Sjur Røthe vant dagens Tour de Ski-etappe opp monsterbakken. Klæbo sikret seg sammenlagtseieren.

Tour de Ski ble avsluttet med herrenes klatring opp slalombakken Alpe Cermis i ettermiddag. Som under kvinnenes renn ble det gått ganske pent i partiene inn mot slalombakken selv om Alexey Chervotkin sørget for at det ikke bare ble en selskapsreise.

I bunnen av bakken var det Iivo Niskanen som satt tempoet, men med en gang man kom inn i de bratte partiene var det Sjur Røthe som gikk opp og tok kommandoen. I løpet av noen hundre meter hadde Røthe skaffet seg en luke til resten av feltet. Dennis Spitsov tok etter hvert opp jakten på nordmannen og rett bak der igjen våknet Johannes Høsflot Klæbo som gikk opp på tredjeplass.

Spitsov tettet etter hvert luken til Røthe og duoen suste i fra resten av feltet. Gruppen bak bestod av Klæbo, Bolshunov og tyskerne Moch og Bögl.

Da det begyte å flate ut de siste 600 meterne klarte Røthe å øke farten et lite knepp å skaffet seg noen meter ned til Spitsov. I gruppen bak dro Friedrich Moch i fra Klæbo og sikret seg tredjeplassen. Også tyskeren Lucas Bögl passerte Klæbo før målstreken. Det ble dermed to tyskere blant de fire beste. Man må tilbake til perioden da Axel Teichmann og Tobias Angerer regjerte for å finne liknende tyske resultater.

Sjur Røthe var en glad mann etter målgang, forrige gang han vant et individuelt verdenscuprenn var i februar 2020.

– Det smakte veldig godt. Jeg følte meg bra. Jeg var heldig som unngikk uhell på stadion og krasjet nesten i De Fabiani da han gikk ned. Da trodde jeg kanskje jeg hadde brukt opp flaksen.

Heldigvis for Røthe har monsterbakken lite med flaks å gjøre.

– Jeg ønsket å ha en god posisjon inn i bakken og ville ikke bruke for mye krefter på å jage posisjoner i starten av bakken. Jeg så rundt meg og så hvor de jeg trodde kom til å være mine største konkurrenter var. Jeg prøvde å rykke da Iivo lå i ryggen for jeg visste at han gikk for en podiumplass og kanskje ikke ville følge et rykk. Men jeg likte ikke helt at Spitsov klarte å tett luken etter hvert. Mot slutten måtte jeg bare stole på at jeg var litt bedre enn han, sa Røthe til TV3 etter målgang. Med prestasjonene underveis i Tour de Ski har han sannsynligvis sikret seg en plass i den norske OL-troppen.

Johannes Høsflot Klæbo var fornøyd med å vinne Tour de Ski for andre gang. På den avsluttende etappen gikk Klæbo mye bedre enn han har gjort tidligere og endte som nummer fem.

– Jeg fant en god flyt og det var bare å prøve å holde hjulet i gang. Jeg er godt fornøyd, sa Klæbo til TV3.

– Det å vinne Tour de Ski er stort, det er det største du kan vinne bortsett fra VM og OL, så jeg skal suge på denne karamellen, men ikke før etter OL, avsluttet Klæbo.

10 km fellesstart fri – Monsterbakken
1. Sjur Røthe 31.42,1
2. Dennis Spitsov +2,4
3. Friedrich Moch +18,9

Klatretider (uofisielle tider)
1. Sjur Røthe 13.44
2. Dennis Spitsov 13.46
3. Friedric Moch 13.59

Tour de Ski sammenlagt 2021/22
1. Johannes Høsflot Klæbo 2.24.56,0
2. Alexander Bolshunov +2.03,2
3. Iivo Niskanen +3.14,5

Komplette resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Hjertet stoppet to ganger – nå er langrennsdrømmen over

    by Ingeborg Scheve
    24.07.2026

FlerE artikler

  • Tidligere langrennsløper med kanondebut i Tour de France

    Bare dager før start ble 22-åringen fra Sandnes hentet inn som reserve. Nå omtales han som en ny norsk sykkeljuvel.
    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Norsk maktoppvisning i Frankrike: – Er i en helt egen klasse

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Hedegart: – Det vil være større enn OL-gullene

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Ville optimalisere alt. Til slutt orket hun ikke mer

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Petter Northug: – Jeg var sjanseløs

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026